Różowy Księżyc: skąd wzięła się nazwa?
Różowy Księżyc to tylko nazwa symboliczna - niestety ziemski satelita nie zmieni swojego koloru. Nazwa akurat tej pełni pochodzi od koloru kwiatów floksu, które zaczynają kwitnąć właśnie w kwietniu, kiedy Różowy Księżyc pojawia się na niebie.
Różowy Księżyc 2020. Kiedy i gdzie oglądać Pełnię Różowego Księżyca?
Pierwszy Superksiężyc w tym roku mogliśmy oglądać w marcu. Drugi, czyli Różowy Księżyc najlepiej widoczny będzie w nocy z 7 na 8 kwietnia. Żeby zobaczyć go w całej okazałości, trzeba się poświęcić i zarwać noc, ponieważ Księżyc najpiękniejszy będzie o godzinie 4:35. Wiadomo – nie każdy może pozwolić sobie na czekanie do białego rana. Dla takich osób mamy dobrą wiadomość – wyjątkowa pełnia będzie widoczna już wieczorem, dlatego już od zachodu słońca warto zerkać zza okien lub wyjść na balkon, aby nacieszyć oczy niecodziennym widokiem.
Różowy Księżyc 2020. Co oznacza Superksiężyc?
Superksiężyc to potoczna i astrologiczna nazwa pełni Księżyca, kiedy satelita znajduje się najbliżej ziemi. Dlatego też jest wtedy najlepiej widoczny, wydaje się większy i świeci najjaśniej. Według NASA taki księżyc jest o 14 procent większy i świeci do 30% jaśniej, zatem różnica jest widoczna gołym okiem.
Jeśli z jakichś względów przegapimy kwietniową pełnię, jeszcze jedna okazja podziwiania Superksiężyca będzie miała miejsce w maju. Jednak zjawisko to nie będzie już tak spektakularne jak różowa pełnia.
