Superpełnia. Wielki księżyc pojawił się dziś nad Krakowem i Małopolską
Podziwianie księżyca i zjawisk na niebie może być fascynującym zajęciem. W szczególności w sytuacjach, gdy przypada superpełnia księżyca. Z superpełnią księżyca mamy do czynienia wtedy, gdy czas pełni zbiega się z jego położeniem w pobliżu perygeum, czyli miejscem na orbicie znajdującym się możliwie najbliżej Ziemi. Nasz satelita wygląda w tych dniach wyjątkowo. Jest o około 14 procent większy i „świeci” o około 30 % mocniej niż zazwyczaj.
Księżyc Myśliwych i Krwawy Księżyc. Skąd nazwy?
Księżyc Myśliwych jest pierwszą pełnią księżyca po żniwach. To właśnie wtedy wypada najlepszy czas na polowania, gdy na polach, łąkach i w lasach zaczynają pojawiać się dorodne lisy, jelenie, sarny czy dziki.
Tradycyjnie, październikowa pełnia była kluczowym momentem w kalendarzu dla społeczności rolniczych i myśliwskich. Po zakończeniu zbiorów, w świetle jasnego Księżyca myśliwi wyruszali na łowy, aby zgromadzić mięso i skóry na nadchodzące zimne miesiące. To także czas, kiedy zwierzęta są najaktywniejsze i przygotowują się do zimy, co ułatwiało ich tropienie – informuje portal nocneniebo.pl
Księżyc Myśliwych znany jest również pod nazwą Krwawego Księżyca, który według podań miał chronić przed klątwami i zaklęciami.
