Księżyc Myśliwych jest pierwszą pełnią księżyca po żniwach. To właśnie wtedy wypada najlepszy czas na polowania, gdy na polach, łąkach i w lasach zaczynają pojawiać się dorodne lisy, jelenie, sarny czy dziki. Niegdyś wierzono, że pełnia, która wypada 9 października w niedzielę, wskazuje myśliwym drogę podczas polowania i pomaga znaleźć dużą, utuczoną zwierzynę, a tym samym zrobić zapasy na nadchodzącą, mroźną zimę.
Księżyc Myśliwych znany jest również pod nazwą Krwawego Księżyca, który według podań miał chronić przed klątwami i zaklęciami. Na myśl od razu przychodzi czerwona, krwista barwa. Tym razem jednak tak się nie stanie. Nasz naturalny satelita przybiera taki kolor jedynie wtedy, gdy następuje zaćmienie Księżyca. W październiku jego tarcza pozostanie jasna, wręcz biała.
Skąd więc wzięła się nazwa "Krwawy Księżyc"? Otóż tak październikową pełnię nazywali Indianie z Ameryki. To właśnie podczas niej udawano się na polowania, na których zabijano zwierzęta, a tym samym przelewano wiele krwi.
Czasem można natrafić również na takie nazwy jak Księżyc Podróży i Więdnących lub Obumierających Traw.
- Oto najwięksi pożeracze prądu w twoim domu!
- Horoskop jesienno-zimowy dla wszystkich znaków zodiaku
- Pokoje do wynajęcia w Krakowie. Cena? Od 600 do nawet 1500 złotych!
- Emerytury w październiku 2022. Takie przelewy będą dostawać emeryci po zmianach
- Najpopularniejsze imiona w tym roku w Krakowie. TOP 10 dla chłopców i dla dziewczynek
- Punkty karne. Nowy taryfikator punktów 2022. Co zmieniło się od 17 września?
