https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Hubertus 2024 na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Święto jeźdźców, myśliwych i leśników z gonitwą

Piotr Tymczak
Hubertus 2024 na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie
Hubertus 2024 na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie Uniwersytet Rolniczy w Krakowie/Facebook
W sobotę, 5 października 2024 r., odbyło się coroczne Święto Jeźdźców, Myśliwych i Leśników – Hubertus 2024. Wydarzenie zorganizowano na terenie Ośrodka Jazdy Konnej Centrum Badawczego i Edukacyjnego Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, mieszczącym się przy ul. Krakowskiej 11 w Rząsce.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął rektor Uniwersytetu Rolniczego, dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK.

W programie Hubertusa 2024 znalazły się różnorodne atrakcje dla miłośników koni, przyrody oraz tradycji. To był dzień pełen emocjonujących konkursów jeździeckich oraz rywalizacji dla wszystkich uczestników, zarówno młodszych, jak i bardziej zaawansowanych jeźdźców. Na gości czekała także gonitwa hubertusowa, wspólne ognisko oraz zawody Hobby Horse.

Hubertus to święto myśliwych, leśników i jeźdźców, organizowane przez jeźdźców na zakończenie sezonu, a przez myśliwych na początku sezonu polowania jesienno-zimowego. Nazwa pochodzi od świętego Huberta (patrona myśliwych i jeźdźców).

Święto po raz pierwszy obchodzono około 1444 r. Początkowo były to wielkie polowania. W Polsce kult św. Huberta, nazywany hubertowinami lub hubertusem, sięga XVIII wieku. Z jego wprowadzeniem związane są dzieje dynastii władców saskich, którzy zasiadali na tronie polskim.

Z kolei w czasach II Rzeczypospolitej, pierwszym organizatorem polowań hubertowskich w Spale był prezydent Ignacy Mościcki. Odbyło się ono w 1930 roku.

Bardzo podobne do pierwotnych hubertusów polowania można jeszcze oglądać np. w Wielkiej Brytanii.

Do dziś w polskiej tradycji łowieckiej dzień św. Huberta jest okazją do tzw. hubertowin, czyli polowania zbiorowego o charakterze szczególnie uroczystym, z zachowaniem historycznych wzorców i ceremoniałów (m.in. sygnałów łowieckich).

Kiedy zakaz trzymania psów na łańcuchach?

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska