Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza nabór do kolejnej edycji programu doktoratów wdrożeniowych

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Pixabay
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego rozpoczęło nabór kolejnych chętnych na dualne studia trzeciego stopnia prowadzone przez uczelnie i instytuty badawcze we współpracy z firmami.

Przyjęta w ubiegłym roku Konstytucja dla Nauki zakłada gruntowną reformę w kształceniu doktorantów - od października ten stopień naukowy będzie można zdobyć jedynie w szkołach doktorskich. Mimo zaplanowanych zmian, resort Jarosława Gowina po raz kolejny zdecydował się jednak na uruchomienie specjalnego programu „doktoratów wdrożeniowych” prowadzonych przez uczelnie wspólnie z przedsiębiorcami.

Przyszli doktorzy, którzy wybiorą tego rodzaju edukację, będą kształceni w systemie dualnym. Oznacza to, że plan badań, jakie mają przeprowadzić, powstanie we współpracy z konkretnym przedsiębiorcą, a ich celem będzie nie tylko przygotowanie rozprawy doktorskiej i zdobycie stopnia naukowego, ale również opracowanie technologii gotowej do wdrożenia przez daną firmę i rozwiązującej problem, z jakim się ona boryka. Przez cały tok studiów doktorant ma pracować pod opieką dwóch opiekunów: naukowego - wskazanego przez uczelnię oraz przemysłowego - z firmy.

Teraz specjalny moduł programu został poświęcony zagadnieniom związanym ze sztuczną inteligencją. Resort wicepremiera Jarosława Gowina chce sfinansować 30 doktoratów wdrożeniowych skupionych wokół wykorzystywania sztucznej inteligencji w procesach technologicznych czy społecznych np. w cyberbezpie­czeństwie.

Nabór wniosków na doktoraty za innowacyjne technologie ruszył pod koniec maja i potrwa do 27 czerwca. Do udziału w nim mogą zgłosić się uczelnie i instytuty badawcze o najwyższych kategoriach naukowych, które są uprawnione do przyznawania stopnia doktora i mają studentów zainteresowanych właśnie taką formą edukacji.

Szkoły na prowadzenie doktoratów wdrożeniowych dostaną specjalne dotacje, a zakwalifikowani studenci podwójne wynagrodzenie przez cały okres nauki. Jedną pensję będzie im bowiem wypłacał przedsiębiorca, na rzecz którego pracują, a drugą (w formie stypendium) resort nauki i szkolnictwa wyższego. Po podwyżkach zaplanowanych przez ministerstwo, przez pierwsze dwa lata stypendium wyniesie 3450 zł, a po pozytywnej ocenie postępów prowadzonych badań wzrośnie do 4450 zł.

Konkurs na doktoraty wdrożeniowe został ogłoszony już po raz trzeci. W ramach poprzednich dwóch edycji takie kształcenie rozpoczęło blisko 800 osób, które uczą się i pracują na rzecz 500 różnych firm.

W Małopolsce doktoraty za wynalazki rozdaje m.in. Akademia Górniczo-Hutnicza. - Projekt cieszy się w naszej uczelni dużym powodzeniem. W tym roku, pomimo ustawowych zmian dotyczących formuły kształcenia doktorantów, również zauważamy spore zainteresowanie ze strony kandydatów. Są nimi zarówno absolwenci studiów, jak i osoby z zewnątrz - pracownicy firm - mówi Natalia Bujak z biura prasowego AGH. Największa regionalna uczelnia techniczna obecnie prowadzi doktoraty wdrożeniowe na 8 różnych wydziałach w zakresie m.in. metalurgii, telekomunikacji, automatyki i robotyki czy elektrotechniki. Łącznie w ramach takiej ścieżki kształci się aż 128 z 1040 wszystkich doktorantów AGH.

W aulach i na halach produkcyjnych uczą się także przyszli doktorzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na UJ dualne studia trzeciego stopnia wybrało dotychczas 15 osób, które prowadzą badania na rzecz m.in. firmy biotechnologicznej Selvita, Instytutu Ekspertyz Sądowych czy Grupy Azoty.

Archiwum

Rekrutacja na studia 2019. Maturzyści chcą na studia pod Waw...

WIDEO: Dzieci mówią jak jest: "Miłość to gilgotki w brzuchu"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Rusza nabór do kolejnej edycji programu doktoratów wdrożeniowych - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska