Szczególną platformą wymiany doświadczeń jest organizowana od dwóch lat przez GPW Konferencja Giełd Trójmorza. To jeden z praktycznych wymiarów współpracy służącej wspólnej promocji rynków i spółek oraz skuteczniejszemu przyciąganiu inwestorów i kapitału do regionu Trójmorza. Pierwszą edycję patronatem honorowym objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Do grona uczestników podczas drugiej edycji konferencji dołączyły giełdy w Bułgarii i Austrii, a także goście spoza Inicjatywy Trójmorza: Armenia, Grecja i Gruzja.
Obok wspólnych działań marketingowych, namacalnym przykładem zacieśniania relacji pomiędzy giełdami w regionie było powołanie wspólnego indeksu CEEplus, który publikowany jest od września 2019 r. i obejmuje największe i najbardziej płynne spółki notowane na poszczególnych rynkach. Indeks jest instrumentem bazowym dla funduszu pasywnego zarządzanego przez TFI PZU. Obecnie w portfelu indeksu znajdują się 152 czołowe spółki z regionu: Polska (113), Rumunia (12), Węgry (10), Czechy (9), Słowenia (5), Chorwacja (3).
Paneuropejska współpraca na rzecz Ukrainy
Atak Federacji Rosyjskiej na Ukrainę pokazał wszystkim krajom, jak ważna w sytuacji zagrożenia jest bliska współpraca. Jednym głosem na tę agresję odpowiedziały instytucje związane z europejskim rynkiem kapitałowym. Wydarzenia na Ukrainie paradoksalnie spowodowały wzrost zrozumienia dla wagi regionu Trójmorza. Oznacza to również dalsze zacieśnianie relacji pomiędzy giełdami wchodzącymi w skład Inicjatywy Trójmorza. W dłuższej perspektywie Inicjatywa Trójmorza może mieć znaczenie dla włączania Ukrainy w struktury europejskie. Aktualnie jednak pomoc koncentruje się przede wszystkim na zapewnieniu wsparcia humanitarnego. GPW czynnie zaangażowała się w pomoc uchodźcom z Ukrainy przekazując do tej pory blisko 900 tys. zł na zakup żywności, artykułów pierwszej potrzeby i pomoc humanitarną dla osób przekraczających polsko-ukraińską granicę. Środki te wsparły także gminy i organizacje, które niosą pomoc uchodźcom. Ponadto Marek Dietl, prezes Zarządu GPW zaapelował do wszystkich prezesów giełd na świecie, aby przeznaczyli 0,25 proc. przychodów na wsparcie Ukrainy. Szacuje się, że właśnie tyle giełdy zarobiły na dodatkowej zmienności spowodowanej wojną w tym kraju. GPW już podjęła decyzję o przekazaniu 0,25 proc. swojego przychodu na ten cel.
