Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ryszard Czaicki: Wspierać małopolskich rolników możemy przez zrozumienie ich pracy

Katarzyna Wójcik
Ryszard Czaicki, prezes zarządu MIR
Ryszard Czaicki, prezes zarządu MIR
O tegorocznych żniwach i wspieraniu małopolskich rolników rozmawiamy z RYSZARDEM CZAICKIM, prezesem zarządu Małopolskiej Izby Rolnictwa i patronem plebiscytu Mistrzowie Agro.

O tegorocznych żniwach i wspieraniu małopolskich rolników rozmawiamy z RYSZARDEM CZAICKIM, prezesem zarządu Małopolskiej Izby Rolnictwa i patronem plebiscytu Mistrzowie Agro.

Jak poszły tegoroczne żniwa?
Poszły bardzo dobrze. Pogoda dopisała. Nie było jakiś wielkich problemów. W naszym województwie, jako jedynym w kraju, nie wystąpiła susza. Mieliśmy zapas wody dzięki majowym deszczom. Jednak w niektórych województwach np. lubuskim, wielkopolskim, czy kujawsko-pomorskim sytuacja jest bardzo zła. U nas plony zbóż były zadowalające, jednak duże straty zanotowano w rzepaku. Majowe deszcze i późniejsze suche miesiące niekorzystnie wpłynęły na warzywa. W skali całego województwa mamy 5070 gospodarstw objętych szkodami od podtopień, deszczu nawalnego, gradu, czy innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

Na jaki etapie jest organizacja pomocy dla poszkodowanych rolników?
Razem z Małopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego oraz przedstawicielami urzędów gmin wchodzimy w skład komisji szacujących starty. Taką komisję powołuje wojewoda małopolski na wniosek wójta. W naszym regionie praktycznie zakończyły się już prace nad szacowaniem strat spowodowanymi niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi. Obecnie czekamy na rozporządzenie dotyczące wysokości pomocy finansowej dla rolników. Na razie zapowiadane są dopłaty, tak jak w poprzednim roku, w wysokości 1000 zł od hektara, jeśli rolnik ma straty powyżej 70% i jego uprawy były w 50% ubezpieczone. Proponowany brak rozdzielenia produkcji zwierzęcej od roślinnej mocno ograniczy dostępność i wysokość pomocy dla rolników.

W jaki sposób Małopolska Izba Rolnicza wspiera rolników?
Podejmujemy bardzo różnorodne działania. W okresie jesienno-zimowym organizujemy szkolenia na terenie całego województwa. Wiosną pomagamy wypełniać wnioski obszarowe. Natomiast przez cały rok interweniujemy w kwestiach problematycznych dla rolników, Wszystkie ustawy i rozporządzenia związane z produkcją rolniczą kierowane są do nas do zaopiniowania. Opiniujemy także w kwestiach np. przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze, rozdysponowania większych areałów ziemi z zasobów Skarbu Państwa. Mocno angażujemy się we wsparcie Rolniczego Handlu Detalicznego, oraz sprzedaż bezpośrednią produktów przez rolników.

Jak możemy wspierać rolników z naszego województwa?
Najlepszym wsparciem jest kupowanie produktów z regionu. Jednak trudno jest oczekiwać bezpośredniego wsparcia od mieszkańców. Niezwykle ważne jest zrozumienie specyfiki produkcji rolnej . Małopolska jest specyficznym województwem mocno zurbanizowanym. Wieś nie może być tylko sypialnią i miejscem do rekreacji. Grunty rolne pełnią funkcję produkcyjną, która może być uciążliwa, co wymaga wyrozumiałości od wszystkich mieszkańców.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska