https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rzecz o Krzysztofie Niemczyku, kolorowym ptaku sztuki Krakowa, w MOCAK-u

Monika Jagiełło
Krzysztof Niemczyk eksponował swoje ciało bez zahamowań
Krzysztof Niemczyk eksponował swoje ciało bez zahamowań fot. archiwum Anki Ptaszkowskiej, dzięki uprzejmości wydawnictwa Ha!art
Krzysztof Niemczyk to jedna z krakowskich postaci owianych legendą. Ten performer, pisarz i malarz nierozumiany przez władze, zaskarbił sobie rzeszę sympatyków pośród artystów i innych kolorowych ptaków Krakowa lat 60. i 70. XX w. Jego sylwetkę i dorobek przypomni MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie w ramach wystawy pt. "Sytuacjonista, pisarz, malarz".

Niemczyk pochodził z rodziny artystów. Był synem skrzypka Wacława Niemczyka, bratem aktorki Moniki Niemczyk i bratankiem aktora Leona Niemczyka. Nie interesowały go jednak konwencjonalne środki wyrazu. Czasem można go było spotkać na mieście umazanego pastą do zębów, czasem z drewnianym ptaszkiem na ramieniu i skrzydłami przytwierdzonymi do białej koszuli. Nie stronił od nagości i obyczajowych prowokacji. Z rodzinnego mieszkania uczynił hipisowski azyl, do którego trafiała m.in. młoda Kora Jackowska, późniejsza wokalistka Maanamu. Być może nigdy nie zafunkcjonowałby poza antypodami zainteresowania, gdyby nie dwie osoby: Tadeusz Kantor i Anna Ptaszkowska, jedna z założycielek Galerii Foksal. Ten pierwszy sprawił, że Niemczyk - zdeklarowany biseksualista - ze swoim rewolucyjnym umysłem trafił na salony. Nie na długo. Krakowski artysta nie przypadł do gustu władzy. Kolejne szykany - areszt i szpital psychiatryczny - sprawiły, że nie podniósł się aż do swojej śmierci w 1994 r. Ptaszkowska zaś, po latach, wyciągnęła jego dorobek artystyczny z niesłusznego zapomnienia.

Na wystawie, której kuratorem jest Józef Chrobak, udało się zebrać obrazy, fotografie portretowe i zdjęcia dokumentujące akcje artystyczne oraz pochodzące z rodzinnego archiwum Niemczyków pamiątki: listy Krzysztofa do siostry Moniki, płyty z jego kolekcji muzycznej i książki. Wystawie towarzyszy spektakl pt. "Ja, Krzysztof".

- Ten spektakl nie będzie próbą realistycznego, dokumentalnego odtworzenia życia Krzysztofa Niemczyka, tylko pewnego rodzaju eksperymentem na pamięci, kalejdoskopem wspomnień Niemczyków - tłumaczyła na łamach "Gazety Wyborczej" Natalia Korczakowska, reżyserka "Ja, Krzysztof". W w roli głównej zobaczymy siostrę tytułowego bohatera - Monikę.

26 czerwca - 14 września.
Mocak, ul. Lipowa 4
Bilety 10 zł (5 zł ulgowy)

CO TY WIESZ O WIŚLE? CO TY WIESZ O CRACOVII? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska