Krasnale i skrzaty świąteczne — skąd do nas przychodzą?
W grudniu nasze domy odwiedzają przeróżne osoby i magiczne stworzenia — nie tylko najbliżsi, z którymi zasiadamy przy świątecznym stole, ale również Aniołek, Dziadek Mróz, Gwiazdor i oczywiście Święty Mikołaj.
Starszy pan z workiem prezentów nie dałby sobie przecież rady w pojedynkę, i właśnie stąd wzięły się urocze skrzaty świąteczne, którymi ozdabiamy parapety i inne domowe zakamarki. Zgodnie z legendą, to one pomagają Mikołajowi w przygotowaniu paczek dla grzecznych dzieci i dostarczeniu ich w odpowiednie miejsce.
Świąteczne skrzaty mają długie brody i wysokie, spiczaste czapeczki, występują w wielu rozmiarach i kolorach — muszą przecież pracować w różnych warunkach, aby dostarczyć upominki dla każdego!
Ale to nie jedyna wersja tej historii — germańskie i skandynawskie legendy mówią o tym, że skrzaty zamieszkują zakamarki naszych domów przez cały rok. To nie tylko krasnale świąteczne, ale całoroczni opiekunowie.
Choć czasem lubią psocić, dbają też o swoje rodziny i bronią domu. Te niewielkie, brodate stworzenia lubią ciemne przestrzenie, więc podczas świątecznych porządków sprawdź dokładnie, czy nie ukryły się w Twojej piwnicy albo w szafie!
Świąteczne skrzaty — nie tylko urok grudniowych dekoracji
Odpowiednio przystrojone wnętrze doskonale buduje atmosferę, szczególnie w szare, zimowe popołudnia. A urocze, małe stworzenia z długimi brodami świetnie je uzupełniają. Na czym polega ich fenomen?
Przede wszystkim na dostępności różnych wersji świątecznych krasnali. Dzięki temu możesz łatwo dopasować idealny wariant do Twoich preferencji i estetyki wnętrza.
Barwne czapeczki i kurtki ożywiają aranżację pomieszczenia, skrzaty z miękkimi, zwisającymi nogami świetnie wyglądają na parapecie albo stole, a mniejsze czy większe figurki możesz postawić w dowolnym miejscu, w domu albo w ogrodzie. Ograniczać Cię może jedynie wyobraźnia, a każda opcja będzie równie udana.
Możesz dowolnie wpasować skrzata w inne elementy świątecznej dekoracji, a nawet, jeśli polubisz jego towarzystwo, znaleźć dla niego miejsce na stałe. Nie musisz przecież chować opiekuna domu tylko dlatego, że zima odejdzie w niepamięć.
Na wiosnę pozwól mu towarzyszyć pierwszym baziom i kurczaczkom, a jesienią przysiąść z dynią. Pomysłów na aranżację wnętrza może być tyle, co typów świątecznych krasnali — czyli naprawdę dużo.
Skąd biorą się krasnale świąteczne?
Wiemy już, że przede wszystkim z legend, choć do naszych domów trafiają najczęściej z intensywnie odwiedzanych w grudniu sklepów. Jeśli jednak chcesz, aby w Twoim domu zamieszkał mały skrzat, a ze sklepowymi kolejkami Ci nie po drodze, możesz wypróbować jeden z poradników do samodzielnego wykonania krasnala.
Sposobów, jak zrobić świątecznego skrzata DIY jest wiele, bo figurki możemy wykonać z różnych materiałów. Dlatego na początek warto sprawdzić kilka instrukcji i przejrzeć domowe akcesoria, żeby wybrać najlepszą opcję.
Najprostszym wariantem jest świąteczny skrzat zrobiony ze skarpetki (najlepiej szarej!) i watowego wypełnienia. Z jasnej włóczki z łatwością przygotujesz brodę, a druciki owinięte materiałem będą idealnymi rękami i nogami.
Kluczowym elementem pozostaje charakterystyczna, zimowa czapka skrzata. Do tego zadania warto wykorzystać czerwony albo zielony materiał, który doda uroku figurce. Możesz przywiązać go sznurkiem, aby powstał pompon albo delikatnie zszyć w odpowiedni kształt.
Choć skrzaty świąteczne zyskały na popularności dopiero w ostatnich latach, wypierając trochę bałwany czy renifery, zagościły w naszej grudniowej codzienności na dobre. Obserwują nas ze sklepowych witryn, bożonarodzeniowych aranżacji i półek.
Niezależnie od tego, czy w Twoim domu zamieszka samodzielnie wykonany krasnal, czy może jego sklepowy kuzyn, już zawsze będzie Ci się kojarzył ze świątecznym okresem.
Szukasz ozdób świątecznych w dobrych cenach? Sprawdź kody rabatowe Dekoria oraz promocje w innych sklepach online.
