Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spytkowice. Azbestowy dach szkoły i przedszkola zniknie

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Dach Zespołu Szkolno-Przedszkolnego pokryty jest rakotwórczym materiałem, miejscami spękanym
Dach Zespołu Szkolno-Przedszkolnego pokryty jest rakotwórczym materiałem, miejscami spękanym Bogumił Storch
Zaniepokojeni rodzice zaalarmowali sanepid, gdy usłyszeli, że do tej placówki trafią ich dzieci. Zaniepokojeni rodzice zaalarmowali sanepid, gdy usłyszeli, że do tej placówki trafią ich dzieci.

Dach gmachu Zespołu Szkolno -Przedszkolnego w Spytkowi-cach, gdzie uczy się ponad 400 dzieci, jest pokryty eternitem. Wcześniej chyba nikt z miejscowych nie zwrócił na to uwagi. Teraz zaczął się raban, bo szkoła ma stać się miejscem nauki dla dzieci z sąsiednich wsi.

Poszły donosy na szkołę

Eternit zaniepokoił rodziców uczniów z Miejsca i Przewozu, które mają tu trafić od września br. w wyniku reformy edukacji.

Sam budynek szkoły, istniejącej od lat. 60., w części został dobudowany już później i przeszedł gruntowny remont, więc z zewnątrz wygląda, że jest w dobrym stanie.

Rodzice uważają jednak, że jego zadaszenie stanowi zagrożenie dla ich pociech.

- Uczniowie z podstawówek w Miejscu i w Przewozie po ukończeniu klasy trzeciej, będą tutaj dowożeni. Tymczasem azbest, który znajduje się w eternicie, jest rakotwórczy. Przebywanie w takim miejscu lub w jego pobliżu grozi poważną chorobą. Jak można było tak ten budynek zaniedbać? - pyta pani Agnieszka, matka dziecka, które zacznie tu naukę we wrześniu.

Rodzice najpierw zaczęli zwoływać się w internecie. Stanem budynku zainteresowali się też wtedy rodzice obecnych uczniów.

W efekcie do sanepidu oraz Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Wadowicach wpłynęły anonimowe donosy.

- Do naszej kompetencji nie należy ocena rodzaju pokrycia dachowego budynków szkolnych. O stan takiego budynku dbać ma jego właściciel, w tym przypadku jest nim gmina - wyjaśnia Alina Komendera-Gumoś z Powiatowej Stacja Sanitarno-Epidemiologicznej w Wadowicach.

Kontrolę przeprowadził natomiast PINB oraz - wewnętrzną - Urząd Gminy Spytkowice. Obydwie instytucje uznały, że nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia.

- Sama mam sąsiada, który dach ma z eternitu i muszę z tym żyć - bagatelizuje sprawę Maria Mróz, dyrektor szkoły.

Podkreśla jednak, że nim rodzice zauważyli problem, sama prosiła wójta i radnych, by poszycie dachu wymieniono. Jej zdaniem anonimy w sprawie eternitu to efekt nagonki na nią i walki szkół o uczniów.

Lekarze przyznają, że eternit nie jest szkodliwy dla ludzi, dopóki nie zostanie naruszony.

Szkodzi, gdy się sypie

- Azbest jest najbardziej szkodliwy podczas demontażu, gdy łamie się go i kruszy. Wówczas ludzie narażeni są na działanie pyłów uwalnianych do powietrza, zawierających włókna azbestu - wyjaśnia Mirosław Pabijan, lekarz. - Przez azbest mogą zachorować między innymi na pylicę azbestową, zmiany opłucnowe, raka płuca, krtani, żołądka i jelit, trzustki, jajnika i chłoniaków - wylicza.

Ludzi w Spytkowicach dopiero teraz poruszyła dotychczasowa beztroska miejscowych władz.

- Przecież widać, że ten dach się sypie i jest miejscami połatany jakimiś płytkami. To chyba taki całkiem bezpieczny nie jest? Tak jest od strony, gdzie jest przedszkole - martwi się Józef Baran, mieszkaniec wsi. - Dawno powinni wymienić te płyty - podkreśla.

Eternit będzie ściągnięty

Gmina znalazła pieniądze na remont. Eternit będzie wymieniony na blachodachówkę, a sam remont zostanie połączony z termomodernizacją i przebudową. Gmina Spytkowice otrzymała na remonty ponad 3,5 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Sama wymiana pokrycia dachu kosztować będzie prawie 19 tys. złotych.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 1

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska