Początkowo szacowanie strat szło wyjątkowo topornie, jednak ministerstwo wskazuje, że liczba specjalnych komisji rośnie.
Tutaj również:**Co zrobić, żeby komisja oszacowała straty? Do kiedy można składać wnioski?**
Ocena strat jest niezbędna do uruchomienia wsparcia dla gospodarzy, których dotknęły skutki suszy. Szef resortu zaapelował do rolników o zgłaszanie strat do końca przyszłego tygodnia. W związku z przyspieszoną wegetacją i żniwami, oszacowanie w późniejszym terminie będzie wyjątkowo trudne.
Według ostatnich informacji, które spłynęły do MRiRW, powierzchnia upraw dotkniętych suszą w kraju została oszacowana na ponad 1,2 mln hektarów.
Jarosław Jakubowski, doradca Wojewody Kujawsko-Pomorskiego podaje, że wedle szacunkowych danych podanych przez gminy w województwie kujawsko-pomorskim poszkodowanych jest 24 210 gospodarstw rolnych, a wystąpienie suszy stwierdzono na areale 417 623, 5 ha.
Na 11 lipca w odniesieniu do zbóż jarych zagrożonych suszą było 1437 gmin w Polsce (57,99%), zbóż ozimych i roślin bobowatych – 1227 (49,52%), krzewów owocowych – 1153 (46,53%) - podaje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.
Katastrofalna sytuacja jest w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, lubuskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim. Susza objęła tam od 67,07 do 81,89% gruntów ornych.
Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas
Jak podaje IUNG, podobne wartości odnoszą się do zbóż ozimych i roślin bobowatych w woj. zachodniopomorskim, pomorskim, lubuskim, podlaskim, wielkopolskim, (od 51,33 do 68,72% gruntów ornych).
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych podkreśla, że otrzymuje sygnały o kłopotach związanych z szacowaniem strat w gospodarstwach prowadzących produkcję zwierzęcą.
"Dla rolników prowadzących produkcję zwierzęcą oszacowane straty na polu, pomimo, że często przekraczają 50%, nigdy w skali gospodarstwa nie wynoszą powyżej 30%. Dolicza się roczną wielkość produkcji towarowej poszczególnych grup zwierząt gospodarskich (trzoda chlewna, bydło) oraz mleka (jako średnia roczna produkcja ustalona na podstawie 3 ostatnich lat)", podkreśla samorząd rolniczy.
Gospodarze - mimo, że susza na polach pozbawiła ich paszy dla zwierząt na kolejny rok - nie mogą starać się o wsparcie.
Ze względu na brak możliwości zmniejszenia kryterium 30% strat, do których przysługuje pomoc, KRIR zwrócił się do ministra. Chodzi o zabezpieczenie innej pomocy.
Susza występuje w Polsce wśród wszystkich monitorowanych upraw: zbóż jarych (w największym stopniu), zbóż ozimych, roślin bobowatych, warzyw gruntowych, truskawek, tytoniu, buraka cukrowego, kukurydzy na kiszonkę, kukurydzy na ziarno, chmielu, ziemniaka, krzewów owocowych, drzew owocowych, rzepaku i rzepiku.
Źródła: MRiRW, IUNG