To będzie już szósta edycja Juromanii, tym razem pod hasłem "Jura w klimacie". Opowiadano o tym n konferencji prasowej w poniedziałek, 11 września zorganizowanej w ogrodach klasztoru o. paulinów na Skałce w Krakowie. Organizatorzy święta zapraszali na Jurę i przedstawiali idee tego przedsięwzięcia, które rozpocznie się w najbliższy piątek, 15 września. Promowali ją również przedstawiciele grupy rekonstrukcyjnej "Czarny Rycerz".
Jura w klimacie natury i nastroju
- Przesłanie motywu przewodniego tegorocznej Juromanii opiera się na dwuznaczności słowa klimat: z jednej strony odnosi się do wyjątkowych walorów naturalnych, z drugiej zaś do niezwykłego nastroju, jaki panuje na Jurze. Podkreślenie mieszanki atutów przyrodniczych i niezwykłej atmosfery miejsca opartej na wiekowej historii, tradycji i tajemniczych legendach sprawi, że każdy kto weźmie udział w wydarzeniu będzie chciał odwiedzać Jurę na dłużej i częściej - mówiła Iwona Gibas z zarządu województwa.
W konferencji udział wzięli przedstawiciele organizatorów - województw małopolskiego i śląskiego oraz Związku Gmin Jurajskich, a także osoby związane z Jurą, ambasadorzy wydarzenia. Zaprezentowali program i zachęcali do zabawy w klimacie Jury.
Gospodarz miejsca konferencji - ojciec Mariusz Tabulski, przeor klasztoru na Skałce, zarazem jednej z atrakcji Juromanii zapraszał do odwiedzenia tych miejsc, które na co dzień są niedostępne, ale otworzą się przy okazji święta Jury.
- Nasze klasztory w Krakowie i Częstochowie spinają cały szlak Jury Krakowsko-Częstochowskiej, stanowią pomost dla Juromanii - mówił o. Mariusz Tabulski i zapraszał do zwiedzania z przewodnikiem 550-letniego dziedzictwa paulińskiego.
Dziesiątki atrakcji na jurajskim szlaku
Organizatorzy jurajskiego święta podkreślali, że na juromaniaków czekać będzie około 50 atrakcji w wielu wyjątkowych miejscach w otoczeniu przyrody i pięknych zamków, obiektów, lokali gastronomicznych. Obok tradycyjnego zwiedzania z przewodnikiem będą pokazy i rekonstrukcje historyczne i warsztaty edukacyjne. Dla aktywnie odpoczywających przygotowano rajdy, biegi, eksplorowanie jaskiń, a nawet lekcjach wspinaczki skałkowej. Dla dzieci będą gry terenowe, zabawy i konkursy. Zapowiadają się tez koncerty, występy artystyczne i możliwość degustacji lokalnych smakołyków.
- Powiedzenie, że „cudze chwalicie, swego nie znacie” jest ciągle aktualne. A ja powiem cudze chwalcie, ale swoje poznajcie. Często poszukujemy pięknych plenerów, malowniczych krajobrazów, pamiątek historii oraz atrakcji turystycznych w odległych rejonach świata, a nie zdajemy sobie sprawy, że zaledwie kilkanaście kilometrów na północ od Krakowa otwierają się przed nami niezwykłe przestrzenie. Juromania to wydarzenie, które pokazuje wyjątkowość Jury w pigułce – wszystkie atuty możemy poznać zaledwie w ciągu jednego weekendu. Dlatego warto przyjechać, zakochać się w Jurze i wracać częściej – mówiła podczas konferencji Anna Dąbek, przewodniczka jurajska.
Degustacje z opowieściami
O klimacie pięknych miejsc i specjałach lokalnych mówiła m.in. Agnieszka Sendor współwłaścicielka Pstrąga Ojcowskiego i ambasadorka małopolskiego smaku.
- Kultywując jurajskie dziedzictwo kulinarne staramy się wracać do natury. Promować i upowszechniać te smaki, które obecne są tu od wieków. W Pstrągu Ojcowskim nie zabraknie okazji do smakowania naszych ryb w towarzystwie świeżego chleba, wyśmienitych kiszonek, jurajskiego wina. Smak, będzie przeplatał się z opowieściami, legendami, wszystko po to by dać wyraz unikatowej atmosferze, która na co dzień panuje w Dolinie Prądnika – mówiła.
O urokach przyrody na Jurze mówił Piotr Dmytrowski, wicedyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych. Podkreślał, że Jura to niezwyczajna kraina, zapraszał do ciekawych miejsc.
- Jurę z jej wspaniałą przyrodą, skałkami, parkami, wzgórzami mamy już Krakowie. Należy do niej wzgórze wawelski i teren klasztoru na Skałce, a także Las Wolski, do którego w ramach Juromanii zapraszamy w sobotę na piknik edukacyjny - mówi Piotr Dmytrowski.
Zamki, jaskinie, doliny, pustynie
Na święto Jury otwierają się zamki: w Bydlinie, Zamek Rabsztyn, Zamek Pieskowa Skała, Zamek Tenczyn w Rudnie, Zamek Korzkiew i pierwszy raz w Juromanii, niedawno udostępniony turystom po renowacji - Zamek Lipowiec. Po stronie śląskiej będą otwarte zamki w: Olszynie, Siewierzu, Ogrodzieniec i Pilcza w Smoleniu.
Atrakcji nie zabraknie na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, w Dolinie Prądnika podczas zwiedzania Pustelni bł. Salomei, Kościółku na Wodzie w Ojcowie, w jaskiniach Wierzchowskiej Górnej i Nietoperzowej, Dolinie Będkowskiej i Pustyni Błędowskiej. Urocze miejsca można będzie odwiedzać w Olkuszu i w Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie. Na terenie Śląska Juromania zawita na Jasną Górę, do Częstochowy, Żarek, Lelowa, Koziegłów, Zawiercia, do Jaskini Głębokiej, pod Okiennik Wielki.
Zamek Tenczyn wciąż staje się piękniejszy. Znów ruszą prace ...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia
