Zobacz licytacje komornicze samochodów w Małopolsce i na Śląsku
Co miesiąc na licytacjach komorniczych pojawiają się nowe oferty sprzedaży samochodów pochodzących od osób zadłużonych. Te pojazdy są przejmowane przez komorników, a następnie trafiają na licytację, gdzie można je nabyć po cenach wywoławczych znacznie niższych od wartości rynkowej. Przeanalizowaliśmy aktualne, najciekawsze oferty z województw małopolskiego i śląskiego.
Zakup samochodu na licytacji komorniczej to szansa na zdobycie auta za ułamek jego rynkowej ceny. Jednak warto pamiętać, że udziału w przetargu nie mogą brać dłużnicy ani osoby z nimi spokrewnione, komornicy, ich bliscy, a także osoby pełniące na licytacji funkcje urzędowe oraz uczestnicy, którzy nie wywiązali się z warunków poprzednich licytacji.
Przedstawiamy najnowsze oferty dla osób zainteresowanych licytacjami pojazdów.
Te przepisy dotyczące licytacji komorniczych warto znać
Art. 867 1 kpc
§ 1. Przystępujący do przetargu jest obowiązany złożyć rękojmię w wysokości jednej dziesiątej sumy oszacowania, najpóźniej w dniu poprzedzającym przetarg. Rękojmi nie składa się, jeżeli suma oszacowania jest niższa niż pięć tysięcy złotych.
§ 2. Rękojmię złożoną przez licytanta, któremu udzielono przybicia, zatrzymuje się; pozostałym licytantom rękojmię zwraca się niezwłocznie.
§ 3. Jeżeli nabywca nie wykonał w terminie warunków licytacji co do zapłaty ceny, traci rękojmię, a skutki przybicia wygasają. Z utraconej rękojmi pokrywa się koszty egzekucji związanej ze sprzedażą, a reszta wchodzi w skład sumy uzyskanej w egzekucji albo jeżeli egzekucja została umorzona jest przelewana na dochód Skarbu Państwa.
§ 4. Rękojmi nie składa wierzyciel przystępujący do przetargu, któremu przysługuje wierzytelność o wartości nie niższej od wysokości rękojmi i jeżeli do tej wysokości jego wierzytelność oraz prawa korzystające z pierwszeństwa przed tą wierzytelnością znajdują pokrycie w cenie wywołania. Jeżeli wartość wierzytelności jest niższa od wysokości rękojmi albo znajduje tylko częściowe pokrycie w cenie wywołania, wysokość rękojmi obniża się - w pierwszym przypadku do różnicy między pełną rękojmią a wartością wierzytelności, w drugim przypadku - do części wartości wierzytelności niepokrytej w cenie wywołania.
Art. 871 kpc
Nabywca jest obowiązany zapłacić cenę nabycia natychmiast po udzieleniu mu przybicia. Gdy jednak cena nabycia przewyższa pięćset złotych, obowiązek nabywcy ogranicza się do złożenia natychmiast jednej piątej ceny, nie mniej jednak niż pięćset złotych, przy czym resztę ceny, na którą zalicza się złożoną rękojmię, uiszcza się w dniu następnym w godzinach urzędowania kancelarii komorniczej lub na rachunek bankowy komornika do godziny osiemnastej dnia następnego. Jeżeli ten dzień przypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, cenę uiszcza się w następnym dniu po dniu albo dniach wolnych od pracy.
Lewica chce wolnej Wigilii. Prezydent popiera projekt
