Jak się prezentować, zachowywać i gdzie pozyskiwać informacje - to tematy wykładów na I Michałowickich Targach Przedsiębiorczości. Organizatorzy przygotowali je dla osób prowadzących firmy, zainteresowanych własnym rozwojem zawodowym, ale i dla młodzieży, która uczy się lub wchodzi na rynek pracy.
To pierwsze targi w Michałowicach, chociaż przedsiębiorców w gminie jest sporo. Zarejestrowanych jest ponad 900 firm. - Z tego wynika, że około 20 proc. mieszkańców w wieku produkcyjnym prowadzi swoją działalność. To wielki potencjał - mówi Ewelina Jednaka-Dąbrowska, kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Gminy w Michałowicach.
Wśród wystawców na targach byli miejscowi przedsiębiorcy i rzemieślnicy, którzy prezentowali swoje produkty. - Nie chcemy pomijać twórców, osób prowadzących pasieki, czy gospodarstwa sadownicze, agroturystyczne, bo dla nich to forma pracy, codzienne zajęcia - podkreśla Ewelina Jednaka-Dąbrowska.
Przed targami na gminnym facebooku prowadzone były prezentacje firm, gospodarstw, pasiek. A na targi przygotowano warsztaty: savoir vivre’u, autoprezentacji, brokeringu, czyli sposobów szukania informacji w sieci.
Wykłady zaczęły się od Akademii Dobrych Manier. Prowadząca Maria Łukaszewska-Ciesielska podkreśla, że savoir vivre, to dobre zachowanie, które wynosimy z domu. - Pokazujemy to, czego nauczyli nas rodzice, dziadkowie - zaznacza. Młodzieży mówiła o komunikacji, dobrych manierach, zasadach powitań czy zachowaniu w nietypowych sytuacjach.
O wyglądzie i autoprezentacji był kolejny wykład. - Jesteśmy oceniani po mowie ciała, wyglądzie. To, co mówimy stanowi 10 proc. prezentacji, 30 proc. to ton naszej rozmowy, a reszta to wygląd. Dlatego ładni ludzie mają łatwiej - mówi przedsiębiorca i wykładowca Dariusz Kuchta z Krakowskiego Centrum Dialogu Społecznego. Dodaje jednak, że dobrze wypada ten, kto wierzy w siebie, swoje możliwości.
O innowacjach w biznesie, czyli brokeringu mówiła Aneta Januszko-Szakiel, prowadząca Biuro Informacji i Analiz Naukowych. Polscy przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z profesjonalnych firm, doradców wyszukujących sprawdzone informacje w sieci, przygotowujących raporty.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Co dalej ze zmianą czasu?