Spis treści
Rolnicy, którzy zdecydują się na stosowanie nawozów naturalnych w ekoschemacie Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi nie będą skazani na zdjęcia geotagowane, które budziły tak wiele wątpliwości. Zamiast zdjęcia gospodarz może złożyć oświadczenie.
Obornik na polu. Oświadczenie zamiast zdjęcia geotagowanego
Za przyorywanie obornika i stosowanie nawozów naturalnych płynnych można od 2023 roku dostać dodatkową dopłatę. Praktyki w ramach ekoschematu, które wymagają potwierdzenia realizacji praktyk noszą nazwy:
- Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od aplikacji
- Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo
Przeczytaj też: Ekoschemat Rolnictwo węglowe. Na co można dostać dopłaty? Poznaj wymogi i listę punktów za praktyki
Jak poinformowało 27 marca Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na swojej oficjalnej stronie, zamiast zdjęcia geotagowanego, wykonanego i przesłanego, przy użyciu udostępnionej przez ARiMR aplikacji, dopuszczono możliwość złożenia oświadczenia o wykonaniu praktyki do kierownika biura powiatowego ARiMR.
Ile czasu na potwierdzenie przyorania obornika?
Kiedy je złożyć? Oświadczenie powinno trafić do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie później niż:
- 14 dni od dnia złożenia wniosku, jeżeli praktyka była zrealizowana w tym roku przed dniem złożenia wniosku lub przed dniem 15 marca 2023 r. lub
- 14 dni od dnia zrealizowania praktyki, jeżeli była ona zrealizowana po dniu złożenia wniosku, nie później jednak niż do 7 listopada 2023 r.
Jeśli rolnik zdecyduje się na złożenie oświadczenia zamiast wykonania zdjęcia geotagowanego, powinien prowadzić rejestr zabiegów agrotechnicznych na formularzu opracowanym i udostępnionym przez ARiMR.
Źródło: ARiMR
