MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwa budowa linii tramwajowej do Górki Narodowej. A ruszą też inne inwestycje. Będą kolejne utrudnienia w Krakowie!

OPRAC.: (BUŃ)
Tak ma wyglądać trasa tramwajowa na Górkę Narodową
Tak ma wyglądać trasa tramwajowa na Górkę Narodową
Rozpoczęła się budowa długo wyczekiwanej przez mieszkańców linii tramwajowej do Górki Narodowej. W związku z prowadzonymi pracami wprowadzone zostaną kolejne zmiany w ruchu i pojawią się kolejne utrudnienia. A niedługo ruszą też inne inwestycje w Krakowie.

FLESZ - Złoto najdroższe od dekady

Już teraz, w związku z budową tramwaju do Górki Narodowej:

- z 3 do 2 pasów zawężona została ul. Opolska na odcinku od ul. Pleszowskiej do ul. Wyki oraz analogicznie w przeciwnym kierunku,
- zamknięte zostały chodniki i ścieżki rowerowe wzdłuż ul. Opolskiej na odcinku od kładki dla pieszych do ul. Pleszowskiej;
- wprowadzone zostały buspasy dla KMK na odcinkach od al. 29 Listopada do ul. Pleszowskiej oraz od ul. Mehoffera do ul. Batalionu Skała.

Natomiast od poniedziałku (27 lipca) zacznie obowiązywać zakaz parkowania przy ul. Nad Sudołem na odcinku od numeru 22 do skrzyżowania z ul. Pleszowską. Zakaz będzie obowiązywał jedynie w godzinach od 7.00 do 18.00.

Niedługo w Krakowie rozpoczną się jednak też inne remonty i inwestycje.

Również w poniedziałek (27 lipca) zostanie przywrócony również ruch pojazdów po ul. Dominikańskiej. Jednocześnie ruszyć ma remont nawierzchni na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Straszewskiego. Prace mają potrwać tydzień. W związku z tym wstrzymany zostanie ruch tramwajów i autobusów na odcinku między węzłem „Teatr Bagatela” i ul. Piłsudskiego.

Automatycznie wprowadzone zostaną zmiany rozkładach jazdy MPK. I tak np. na krakowskie torowiska wyjedzie tramwaj numer... zero. Będzie kursował w obu kierunkach po trasie: „Dajwór” – ul. Starowiślna, ul. Dominikańska, ul. Franciszkańska, ul. Piłsudskiego – „Cichy Kącik”. Natomiast nadal nie będą kursowały tramwaje numer 2, 5, 6, 10, 14, 16, 17, 49.

Urzędnicy miejscy przekonują, że na finiszu jest z kolei remont alei Kijowskiej.

Remont alei Kijowskiej rozpoczął się w połowie czerwca br. Prace są prowadzone na odcinku od Kazimierza Wielkiego do Wrocławskiej. Pora na ostatni etap – wymianę nawierzchni na tym fragmencie.

Aleja Kijowska – na odcinku od Kazimierza Wielkiego do Wrocławskiej – zyska nową nawierzchnię. Drogowcy zakończyli prace brukarskie, teraz czas na wymianę nawierzchni – w związku z pracami będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu. Roboty związane z wymianą nawierzchni jezdni rozpoczną się w piątek, 24 lipca br. ok. godz. 21:00 i potrwają do poniedziałku, 27 lipca br.*, w tym czasie:

- Na al. Kijowskiej – na odcinku od ul. Kazimierza Wielkiego do ul. Wrocławskiej – wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy o kierunku od ul. Kazimierza Wielkiego do ul. Wrocławskiej.

- Dla pojazdów zostanie wyznaczony objazd do ul. Kazimierza Wielkiego – m.in. Wrocławską, Świętokrzyską, Sienkiewicza lub Wrocławską, Czyżewskiego, Głowackiego, Podchorążych.

- Zostaną wprowadzone zmiany w komunikacji miejskiej oraz lokalizacji wybranych przystanków autobusowych – szczegóły w komunikacie Zarządu Transportu Publicznego. W piątek, 24 lipca (do końca dnia) – autobusy komunikacji miejskiej pojadą bez zmian – będą miały możliwość jazdy “pod prąd”. Od soboty, 25 lipca – autobusy komunikacji miejskiej pojadą tylko od Kazimierza Wielkiego w kierunku ul. Wrocławskiej, w drugą stronę po trasie wyznaczonej objazdem.

Realizacja prac uzależniona od warunków pogodowych.

Koszt prac ok. 2,1 mln zł. Całość robót powinna zakończyć się w połowie sierpnia br.

Z kolei już w najbliższy weekend rozpocznie się demontaż przęseł mostu średnicowego nad Wisłą - łączącego przez lata Zabłocie z Kazimierzem. Będą utrudnienia w ruchu!

W nocy z soboty na niedzielę (25/26 lipca), oraz z niedzieli na poniedziałek (26/27 lipca) ul. Podgórska będzie zamknięta od 22 do 5 rano - informują kolejarze z PKP PLK.

Tymczasem miasto uruchomiło nowy portal, „Inwestycje w Krakowie”, który mieszkańcom Krakowa w przejrzysty sposób ma dostarczać informacji o realizowanych inwestycjach. Użytkownik może na bieżąco śledzić postęp prac.

"Portal umożliwia przegląd inwestycji realizowanych na terenie Krakowa według podziału na dzielnice, rodzaj – inwestycje Gminy Miejskiej Kraków oraz z Budżetu Obywatelskiego lub kategorie, na przykład transport, oświata i wychowanie, sport i rekreacja czy zdrowie. Mieszkaniec ma również możliwość podglądu szczegółów danej inwestycji. Poza nazwą, krótkim opisem i oznaczoną na mapie lokalizacją, znajdują się też dane na temat budżetu, terminy rozpoczęcia i zakończenia prac oraz informacje o postępach w projekcie (tzw. kamienie milowe) oraz galerie zdjęć i filmów. Na stronie jest również formularz kontaktowy, za pomocą którego użytkownik może zgłaszać uwagi do każdej inwestycji. Przewidziano również opcję „obserwacji” inwestycji, czyli zapisanie się do newslettera i otrzymywanie powiadomień na temat wybranej realizacji" - informują urzędnicy miejscy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska