Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe to rządowy program realizowany od kilku lat przez Krajowy Zasób Nieruchomościami wspólnie z samorządami.
Do tej pory w kraju powstało 30 spółek, które zajmują się budową mieszkań w mniejszych gminach, a sześć kolejnych jest na etapie zawierania współpracy.
Jedną z nich jest SIM Tarnów, do którego należeć będą gminy z powiatu tarnowskiego: Tarnów, Lisia Góra, Skrzyszów, Radłów, Żabno, Wojnicz oraz powiatu nowosądeckiego: Łącko, limanowskiego: Laskowa, gorlickiego: Bobowa, Biecz i Sękowa, a także Gręboszów i Szczucin z Powiśla Dąbrowskiego.
- Jest to jeden z lepszych programów współpracy rządu i samorządu, zwłaszcza dla takich mniejszych i średnich gmin, które z powodu niskich budżetów nie są w stanie samemu niczego zrobić -mówił podczas podpisania aktu założycielskiego spółki SIM Tarnów Arkadiusz Urban, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości.
SIM Małopolska dał przykład innym samorządom
W Małopolsce działa już jedna Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa. Powstała w 2021 roku i należy do niej 16 gmin. W sumie spółka SIM Małopolska ma wybudować 1,2 tys. mieszkań. Wkrótce mają zostać ogłoszone pierwsze przetargi na budowę bloków. Podpisywane są już także umowy z przyszłymi najemcami.
- Powstanie u nas 56 mieszkań, a zainteresowanie nimi było bardzo duże. Większość najemców będą stanowili mieszkańcy naszej gminy, ale mamy też rodzinę z Warszawy, dwie z Krakowa i trzy z Rzeszowa. To pokazuje, że przez ten program jesteśmy w stanie ściągnąć do naszej gminy nawet mieszkańców dużych miast - podkreśla Paweł Augustyn, burmistrz gminy Ryglice należącej do SIM Małopolska.
Podobnych efektów spodziewają się samorządowcy, którzy tworzą SIM Tarnów.
- Mamy duże oczekiwania co do szybkiej realizacji programu, chociaż wiemy, że to nie jest łatwy proces. Cieszy jednak, że mamy wsparcie finansowe, organizacyjne i techniczne z Krajowego Zasobu Nieruchomościami - zaznacza Sławomir Wojtasik, zastępca wójta gminy Tarnów, na terenie której bloki mogłyby powstać w Woli Rzędzińskiej oraz Koszycach Wielkich.
Niski czynsz i minimalny wkład własny w nowe mieszkanie
Spółka SIM Tarnów ma wybudować w sumie około 700 mieszkań. Samorządy jednak nie wydadzą na powstanie bloków ani złotówki. Na montaż finansowy zadania będą się składały pieniądze z Krajowego Zasobu Nieruchomościami, Banku Gospodarstwa Krajowego oraz preferencyjny kredyt ze Społecznego Budownictwa Czynszowego. Ostatnim element będzie stanowił wkład własny najemców, który będzie ich kosztował około 50 tysięcy złotych.
- Ten program jest szansą rozwoju małych miejscowości, a przede wszystkim skierowany dla młodych małżeństw. Nie każdego dziś stać na to, żeby wziąć 300-400 tysięcy złotych kredytu, a tu wystarczy 50 tysięcy złotych, by zacząć mieszkać na własnych warunkach - mówi Zbigniew Mączka, burmistrz Radłowa.
Sam czynsz również ma być atrakcyjny dla najemców.
- Nasze dotychczasowe kalkulacje wskazują, że będzie niższy od cen rynkowych - przekonuje prezes Urban.
W najbliższych tygodniach dopięte do końca zostaną wszystkie formalności związane z powołaniem spółki SIM Tarnów. Jej siedziba będzie się prawdopodobnie mieściła w Tarnowie. Nie wykluczone, że do spółki dołączą też inne samorządy.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Oto mieszkańcy Tarnowa i regionu, którzy zabłysnęli talentem w telewizyjnych show
- Dwór Sanguszki pod Tarnowem to ruina. Gmina chce zmienić jego oblicze
- Najwyżej oceniane parafie z Tarnowa, Bochni, Brzeska i Dąbrowy Tarnowskiej w Google
- Tak kiedyś wyglądał Tarnów! Niektórych budynków już nie ma lub przeszły duże zmiany
- W tych restauracjach w Tarnowie zjesz dwudaniowy obiad za nie więcej niż 32 złote
Tarnowianka wypowiada wojnę wulgaryzmom i obraźliwym bazgrołom na murach
