Powstaje mapa najbardziej niebezpiecznych miejsc na terenie Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego. Jej opracowaniem zajmuje się Komenda Miejska Policji. Pomóc może każdy, kto zgłosi uwagi o zagrożeniach w swej okolicy.
- Główną zasadą przy tworzeniu tej mapy jest zaangażowanie jak największej liczby osób i instytucji, które mają wiedzę na temat zagrożeń, jakie występują w konkretnym miejscu - podkreśla komendant sądeckiej policji mł. insp. Jarosław Tokarczyk. Dlatego zapowiada konsultacje społeczne. Opinie mieszkańców będą miały decydujący wpływ na ostateczny kształt mapy zagrożeń.
Uwaga, tu biją!
W ubiegłym roku sądecka policja odnotowała najwięcej przestępstw kryminalnych na terenie osiedli: Gołąbkowice - 120 (w 2014r. było 129), Centrum - 127 (wcześniej 144), Kochanowskiego - 125 (124), Przydworcowe - 93 (83), Milenium - 89 (103), Barskie - 78 (88). Najmniej przestępstw popełniono na osiedlu Chruślice - 5 (w 2014 r. - 13) i w Piątkowej - 6 (wcześniej 10). - Statystyki pokazują, że w Nowym Sączu z roku na roku jest bezpieczniej - zauważa komendant Jarosław Tokarczyk.
Liczba kradzieży spadła w ciągu roku z 398 do 384. KMP w Nowym Sączu odnotowała również mniej kradzieży z włamaniem - 163 (268 w 2014 r.) i bójek z pobiciem - 20 (33).
- Statystyki policyjne są wskazówką dla funkcjonariuszy, ale nie pokazują wszystkich zagrożeń, z jakimi spotykają się mieszkańcy - zaznacza Justyna Basiaga z biura prasowego sądeckiej policji. Podkreśla, że liczba zgłaszanych przestępstw na osiedlach wcale nie musi iść w parze z poczuciem bezpieczeństwa mieszkańców. Zauważa też prawidłowość, że najwięcej przestępstw kryminalnych odnotowuje się w rejonach, gdzie są skupiska sklepów.
Groźne rzeki i dzielnice
Mapa zagrożeń ma zobrazować, jakie realne zagrożenia występują na danym terenie. Policja zachęca mieszkańców do zgłaszania swoich uwag. Komendant Jarosław Tokarczyk spotkał się już w tej sprawie ze starostą nowosądeckim i wiceprezydentem Nowego Sącza, żeby ich zachęcić do współtworzenia mapy.
Zastępca prezydenta miasta Jerzy Gwiżdż przedstawił swoją listę miejsc, w których najczęściej dochodzi do przestępstw. Dane miał od podległej mu straży miejskiej.
Komendant Tokarczyk chce współtworzyć mapę zagrożeń z przewodniczącymi osiedli. Pod koniec lutego planuje debatę z udziałem mieszkańców w ratuszu. - Chcemy, żeby wszyscy mogli się wypowiedzieć, wskazując konkretne zagrożenia - wyjaśnia szef sądeckiej policji, dodając, że nie chodzi wyłącznie o przestępczość kryminalną. Mapa będzie zawierać również zagrożenia klęskami żywiołowymi. Projekt ma być gotowy do końca kwietnia br.