https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wystartował XXI Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Występy można oglądać online

Alicja Fałek
Opracowanie:
Kamil Bańkowski/MCK SOKÓŁ
Nie trzeba wychodzić z domu, by móc śledzić zmagania aż 70 śpiewaków z 18 krajów, w ramach XXI Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Przesłuchania konkursowe młodych artystów można śledzić na żywo w internecie i oglądać w wolnej chwili. Konkurs rozpoczął się w sobotę, 18 maja i potrwa do 24 maja.

Aż 70 młodych śpiewaków w Konkursie im. Ady Sari w Nowym Sączu

Spośród 210 zgłoszeń z 40 krajów komisja w składzie dr Małgorzata Walewska i prof. Wojciech Maciejowski wybrała 70 młodych śpiewaków, którzy biorą udział w XXI Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. To przedstawiciele 18 krajów, takich jak: Argentyna, Austria, Chiny, Czarnogóra, Gruzja, Kazachstan, Korea Południowa, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, USA i Włochy. Za uczestnikami pierwsze spotkania i próby, które odbywają się w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Część z uczestników ma za sobą także pierwsze konkursowe przesłuchania. Te ruszyły w niedzielę, 18 maja.

Zanim jednak rozpoczęła się rywalizacja na głosy, uczestników konkursu przywitała w Nowym Sączu Małgorzata Walewska, przewodniczący Juty, a od 2014 r. dyrektor artystyczna Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari.

– Życzę uczestnikom Konkursu, aby udało im się zaprezentować siebie w najlepszej wersji – mówiła Małgorzata Walewska. – Ale także chciałabym życzyć, by nie traktowali Konkursu jak wyścigu, tylko jak doświadczenie. Warto posłuchać rad jurorów, by wyciągnąć wnioski i warto zawiązać przyjaźnie, które będą trwały przez lata.

Konkurs odbywa się w trzech etapach, które rozgrywać się będą w sali widowiskowej SOKOŁA. W pierwszym i drugim etapie uczestnicy będą wykonywać utwory z towarzyszeniem fortepianu, zaś w finale młodzi artyści wystąpią z Orkiestrą Opery Krakowskiej pod dyrekcją Marty Kluczyńskiej. To bardzo wymagający konkurs m.in. ze względu na wszechstronny repertuar, który muszą wykonać śpiewacy: od baroku po kompozycje najnowsze, śpiewane zawsze w oryginalnej wersji językowej. Wśród obowiązkowych utworów znajduje się także jeden utwór polskiego kompozytora.

Międzynarodowe jury oceni śpiewaków

Śpiewaków będzie oceniało międzynarodowe Jury, w którym poza przewodniczącą Małgorzatą Walewską, mezzosopranistką, pedagogiem śpiewu, zasiądą: Michael Barobeck – muzykolog, dramaturg, dyrektor ds. castingu Opery w Grazu; Viviana Barrios – doradca Dyrektora Artystycznego Deutsche Oper w Berlinie; Andrzej Dobber – śpiewak (baryton), pedagog śpiewu, Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura; Marcin Habela – śpiewak (baryton), profesor śpiewu na Genewskim Uniwersytecie Muzycznym oraz Uniwersytecie w Lugano, doradca artystyczny Akademii Muzycznej im. Tibora Vargi w Sion w Szwajcarii i Akademii Muzycznej szkoły Anargyriosa i Korgialeniosa na Spetses w Grecji; Eeva-Maria Kopp – producent na Festiwalu w Bregencji, śpiewaczka (sopran), pedagog śpiewu; Sebastian Ukena – reżyser operowy, dyrektor studia operowego Komische Oper w Berlinie; Claudia Visca – profesor na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu, śpiewaczka (sopran) oraz Paweł Żółciński – sekretarz Jury.

Wyniki Konkursu ogłoszone zostaną w piątek, 23 maja, późno wieczorem. Natomiast Koncert Laureatów zaplanowany został na sobotę, 24 maja o godz. 19, w sali im. Lucjana Lipińskiego nowosądeckiego SOKOŁA.

Zmagania młodych artystów można oglądać w sieci

Wszystkie przesłuchania konkursowe otwarte są dla publiczności. Na finał i koncert laureatów niezbędne są bezpłatne wejściówki, które można pobrać w kasie SOKOŁA. Zmagania młodym artystów można też oglądać przez internet, na stronie: www.adasari.pl. Dostępne są transmisje na żywo, jak i nagrania do odtworzenia w dowolnej chwili. Ponadto III etap zostanie udostępniony na międzynarodowej platformie operavision.eu, oferującej darmowe transmisje i retransmisje najsłynniejszych oper z największych scen w Europie, jak i poza nią.

Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari powstał z inicjatywy Heleny Łazarskiej i Antoniego Malczaka, wieloletniego dyrektora MCK SOKÓŁ. Jest jednym z najważniejszych konkursów wokalnych w Polsce. Odbywa się co dwa lata, od 1985 roku, a jego organizatorem jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Program Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu:

  • PRZESŁUCHANIA UCZESTNIKÓW I ETAPU: 18-19 maja 2025, godz. 11:00-13:00 oraz 15:00-18:00, sala im. Lucjana Lipińskiego, MCK SOKÓŁ, wstęp wolny

  • PRZESŁUCHANIA UCZESTNIKÓW II ETAPU: 20 maja 2025, godz. 10:00-13:00 oraz 15:00-18:00, sala im. Lucjana Lipińskiego, MCK SOKÓŁ, wstęp wolny

  • KONKURS PIEŚNI: 21 maja 2025, godz. 10:00-13:00, sala im. Lucjana Lipińskiego, MCK SOKÓŁ, wstęp wolny

  • WIELKIEJ MAESTRZE – IN MEMORIAM: koncert towarzyszący Konkursowi, 22 maja 2025, godz. 19:00, sala im. Romana Sichrawy, MCK SOKÓŁ, bilety: 25 / 30 zł

  • KONCERT FINAŁOWY: przesłuchania III etapu, 23 maja 2025, godz. 18:00, sala im. Lucjana Lipińskiego, MCK SOKÓŁ, wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek

  • KONCERT LAUREATÓW: 24 maja 2025, godz. 19:00, sala im. Lucjana Lipińskiego, MCK SOKÓŁ, wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek.

"Gazeta Krakowska" jest patronem medialnym XXI Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu.

Polecane

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska