W tegorocznej, XVI edycji Przeglądu, udział wzięło ponad 600 uczestników, którzy rywalizowali w sześciu kategoriach: plastyka, fotografia, literatura, teatr, muzyka i taniec.
Przegląd rozpoczął się 21 marca i obejmował zarówno ocenę prac, jak i przesłuchania oraz prezentacje konkursowe. Gala finałowa odbyła się w poniedziałek, 7 kwietnia w gdowskim Centrum Kultury. Do udziału w występach zaproszono laureatów – dla niektórych zwycięstwo w CK-arcie stało się przepustką do powiatowego etapu Talentów Małopolski.
Publiczność podziwiała podczas gali występy wokalne, taneczne i teatralne. Galę, prowadzoną przez dyrektor Centrum Kultury Wioletę Chmielę, otworzyła swym tanecznym występem Nikola Pijanowska, ubiegłoroczna laureatka CK-art i zdobywczyni tytułu Talentu Małopolski. Potem przyszedł czas na tegorocznych zwycięzców, gorąco oklaskiwanych przez publiczność. Swoje umiejętności zaprezentowali m.in. grupa teatralna „Mozaika”, Gabriela Bolik, Anna Szczudło, Wiktoria Lebida, Magdalena Tuleja i Weronika Drabik, zespół Halloween oraz wielu innych utalentowanych młodych artystów. W sali Centrum można też było obejrzeć wystawę najlepszych prac plastycznych i fotograficznych, które imponowały poziomem artystycznym.
Nagrody dla młodych twórców tych dziedzin rozdane zostały kilka dni wcześniej, natomiast laureaci kategorii scenicznych otrzymali je podczas gali z rąk gospodarza gminy Gdów Zbigniewa Wojasa, honorowego patrona imprezy, sekretarz UG Bożeny Malarczyk oraz przewodniczącej Rady Gminy Dominiki Linczowskiej.
Dyrektor Centrum Kultury w Gdowie Wioleta Chmiela, która zaangażowana jest w organizację CK-artu na wszystkich etapach, podsumowuje: - W kategoriach plastyka, literatura i fotografia zgłoszono łącznie ponad 330 prac – 160 plastycznych (od 66 uczestników), 130 fotograficznych (od 37 osób) i 50 literackich (od 27 autorów). Część sceniczna była równie imponująca: w konkursie tańca ocenialiśmy 57 występów, w których wzięło udział aż 322 artystów, w kategorii muzyka wystąpiło 81 uczestników (51 prezentacji), a w teatralnej zaprezentowano 4 spektakle z udziałem 64 młodych aktorów.
Co uderzało w tegorocznej edycji festiwalu? Po pierwsze wielka radość ze zwycięstwa.
- Najlepszy duet taneczny - Magdalena Tuleja i Weronika Drabik z SDance Studio w Gdowie, po trzech latach doczekały się zwycięstwa. Poprosiły o drugą statuetkę CK-artu, bo jedną trudno by im się było podzielić. Życzyłam dziewczynom, żeby przyniosły im szczęście na skalę międzynarodową, bo w tym roku będą reprezentowały Polskę na Mistrzostwach Europy w Belgii i Mistrzostwach Świata w Wielkiej Brytanii. Z sukcesu bardzo cieszyli się też młodzi aktorzy z grup teatralnych ze szkół w Bilczycach i Sierczy. Szczęśliwe i dumne z wygranej były też debiutujące u nas wokalistki – siostry Martyna i Zuzanna Jurkiewicz, no i oczywiście ich mama - mówi Wiolet Chmiela.
Pełne wyniki XVI Przeglądu Artystycznego Dzieci i Młodzieży CK-art podane są na stronie gdowskiego Centrum Kultury, tu wymienimy tylko zdobywców pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach: literatura - Julia Nowak i Liliana Luby; malarstwo: Marcin Tontor i Wioletta Łacny; rysunek: Amelia Kopera i Szymon Piskorski; rysunek ilustracyjny, komiks: Norbert Gruchacz i Magdalena Drzygiel; fotografia: Magdalena Nosek. Wśród wokalistów - solistów wygrały Wiktoria Matuła i Natalia Szatkowska, a duetów i zespołów - Martyna Zuzanna Jurkiewicz. Najlepszy spektakl teatralny przygotowała Grupa Teatralna „Mozaika” ze Szkoły Podstawowej w Bilczycach.
Spośród tancerzy reprezentujących placówki oświatowe i kulturalne pierwsze miejsca zajęli: Aleksandra Koza (soliści), zespół HALLOWEEN (zespoły). Najlepsi reprezentanci szkół tańca w poszczególnych kategoriach to: Gabriela Bolik (soliści) Magdalena Tuleja i Weronika Drabik (duety) i zespół OMNIA AMITY .
Tegoroczny CK-art udowodnił, że dzieci i młodzież potrafią naprawdę wiele i chcą prezentować swoje artystyczne osiągnięcia. Liczba uczestników, po kilkuletnim „dołku” spowodowanym pandemią, znów była imponująca. Widać to było nie tylko na scenie, ale i poza nią. - Przygotowane dla uczestników drożdżówki nie mogły dotrzeć na stoły, bo „znikały” po drodze… - śmieje się pani Wioleta. - W związku z takim zainteresowanie czekają nas kolejne wyzwania organizacyjne - uproszczenie zgłoszeń, uszczelnienie regulaminu itp. - dodaje.
Jest na to czas do przyszłego roku, do kolejnego artystycznego spotkania w Gdowie.
