https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie odbyła się jubileuszowa gala 25. Festiwalu „Albertiana”. Pomysłodawczynią wydarzenia jest Anna Dymna

Piotr Tymczak
Jubileuszowa gala 25. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana”
Jubileuszowa gala 25. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana” Monika Krzysztofik-Hanarz
W poniedziałek, 24 marca, w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie odbyła się jubileuszowa gala 25. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana”. Wydarzenie, którego pomysłodawczynią jest Anna Dymna, organizowane jest co roku przez Fundację im. Brata Alberta oraz Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

– Dla osób niepełnosprawnych intelektualnie teatr jest świetną formą terapii. Realizacja spektakli porządkuje im rzeczywistość. Na scenie czują się szczęśliwi, potrzebni, ważni. A kiedy grają – grają całymi sobą – twierdzi Anna Dymna, która, zanim założyła fundacje „Mimo Wszystko”, rozpoczęła współpracę z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zalewskim oraz podopiecznymi Fundacji im. Brata Alberta, m.in. pisząc scenariusze i reżyserując przedstawienia teatru „Radwanek”.

– Zawsze podkreślam moim studentom ze szkoły teatralnej, że największą siłą na scenie jest radość z tego, że się gra. Osoby niepełnosprawne intelektualnie mają w sobie tę radość, bez względu na to, co grają, cieszą się tym, że mogą być na scenie. Ludzie, którzy przychodzą na „Albertinę”, widzą to, dlatego jak już raz przyjdą na festiwal, to potem na niego wracają - dodaje Anna Dymna.

Wystąpili na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

W ramach jubileuszowej gali 25. Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana” na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego zaprezentowało się pięć zwycięskich zespołów teatralnych oraz pięcioro solistów. Wydarzenie otworzyli: zastępca prezydenta Krakowa Łukasz Sęk, prezes Fundacji „Mimo Wszystko” Anna Dymna oraz dyrektor Teatru im. Słowackiego Krzysztof Głuchowski.

Na widowni zasiedli laureaci 2. i 3. miejsc. Gośćmi specjalnymi gali byli: zespół „Na Górze”, Czesław Mozil i Michał Zabłocki, a także Weronika Korthals oraz uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Lubiatowie.

W przedstawieniu pozakonkursowym, „Piekarenka Brata Alberta” (scen.: M. Guśniowska, reż.: A. Dymna), zaprezentował się teatr „Radwanek”.

Przez 25 lat tworzą nowe, magiczne światy

Pierwsza edycja „Albertiany” odbyła się w 2001 r. Od tamtej pory do konkursu nadesłało zgłoszenia 1200 zespołów teatralnych oraz 660 solistów.

Galę festiwalu w Teatrze im. J. Słowackiego Anna Dymna od początku prowadzi z Lidią Jazgar. Obie artystki są laureatkami Medalu Świętego Brata Alberta.

- Przez dwadzieścia pięć lat tworzyliśmy nowe, magiczne światy – Anna Dymna zwróciła się do artystów z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów. – Wasza niezwykła, ukazywana poprzez sztukę, wrażliwość nierzadko przywoływała najważniejsze refleksje, odruchy oraz piękno, jakiego świat często już nie dostrzega albo o którym nie chce pamiętać. Cieszę się i bardzo Wam gratuluję, że z roku na rok, podnosi się poziom artystyczny inscenizacji naszego festiwalu. W zmieniającym się i coraz bardziej niespokojnym świecie „Albertiana” pozostaje niezmienna w swojej radości, głębi oraz uniwersalnym przesłaniu. Hymnem naszego festiwalu – z muzyką Abla Korzeniowskiego – są słowa Czesława Miłosza. „Nie ten najlepiej służy, kto rozumie” – pisał nasz wielki poeta. Słowa te oddają najgłębszą, najbardziej prawdziwą i najpiękniejszą wartość „Albertiany” - dodała.

Podobnie jak w minionych latach, gala Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana” stała się miejscem uhonorowania Medalami Świętego Brata Alberta osób szczególnie zaangażowanym w niesienie pomocy potrzebującym. Za 2024 rok wyróżnieni zostali: Anna Lewandowska, Helena, Henryk i Janusz Świtajowie, s. Bronisława Majchrzycka oraz Roman Kobylarczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska