To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć postacie ze Śródziemia na Trasie Turystycznej kopalni, w solnych korytarzach i komorach, przypominających mityczne podziemia krasnoludów. Monumentalna przestrzeń i „surowe” ściany przywołują na myśl potężne twierdze Ereboru czy zagubione w mroku korytarze Morii.
- Każdy portret przedstawia bohaterów znanych z „Władcy Pierścieni” i „Hobbita” – od dumnych krasnoludów, przez dostojne elfy, po tajemniczych czarodziejów i mrocznych orków. To jednak nie tylko zwykłe zdjęcia: każdej postaci towarzyszy unikalna historia - w formie encyklopedycznej albo fabularnej - czasem nawiązująca do literackiego pierwowzoru, a czasem opowiadająca nową, inspirowaną Śródziemiem narrację - podaje Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.
Wszystkie prezentowane na wystawie portrety powstały w sceneriach nawiązujących do miejsc opisanych w książkach Tolkiena: w wyrobiskach Trasy Turystycznej Kopalni Soli, podziemnej części Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka (w komorach Saurau, Maria Teresa i Modena), podziemnym Uzdrowisku kopalni oraz w miejscach poza turystycznymi szlakami.
- Podróż ciągle trwa, zabrałam w przestrzeni Śródziemia ponad 60 modelek i modeli (część z nich kontynuuje postać). Wykonałam ponad 70 sesji, przejechałam w tym celu prawie 8 tys. km (nie licząc tego, co w nogach) i przygotowuję kolejną edycję, do której zgłosiło się ponad 20 osób... – tak pisze Anna Maria Bielecka w swych mediach społecznościowych o autorskim projekcie Anna Maria Bielecka - Foto Elve.
Anna Maria Bielecka to doświadczona projektantka i fotografka, specjalizująca się w fotografii portretowej i reportażowej. Jej prace fotograficzne były prezentowane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych; dorobek artystyczny Anny Marii Bieleckiej stanowią także wystawy malarstwa. Artystka jest związana od lat z ruchem odtwórstwa historycznego w Polsce. Dokumentuje liczne wydarzenia rekonstrukcyjne (m.in. Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie czy rekonstrukcje historyczne w Biskupinie), a jej reportaże fotograficzne cieszą się dużą popularnością wśród pasjonatów historii. Od 2011 roku współpracuje ze Stowarzyszeniem Dziedzictwa Przemysłowego w Kielcach jako projektantka i fotografka, dokumentując m.in. Dymarki Świętokrzyskie, Żelazne Korzenie i wydarzenia organizowane w Muzeum Krzemionek Opatowskich.
