https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowa Solna Golgota w Wieliczce. Górnicy i pracownicy Kopalni Soli przeszli podziemną Drogą Krzyżową

Jolanta Białek
Opracowanie:
Podziemna Droga Krzyżowa to już tradycja wielickich górników. Tym razem Solną Golgotą wędrowało 170 osób
Podziemna Droga Krzyżowa to już tradycja wielickich górników. Tym razem Solną Golgotą wędrowało 170 osób Rafał Stachurski
Górnicy z Kopalni Soli w Wieliczce przeszli w piątek wczesnym rankiem (18 kwietnia) podziemną Drogą Krzyżową, nazywaną też „Golgotą wielickich górników”, na którą składają się stacje wyrzeźbione w lipowym drewnie. Pochylnią Erazma Barącza wędrowało w sumie 170 osób. Tuż po nabożeństwie, w kaplicy św. Kingi, odbyło się misterium „Droga Krzyżowa – muzyczne obrazy i impresje” w wykonaniu zespołu De Profundis.

Droga Krzyżowa 100 metrów pod ziemią to tradycja Wieliczki

Wielkopiątkowej modlitwie przewodniczył ksiądz Wojciech Olszowski, proboszcz parafii św. Klemensa w Wieliczce. Podkreślił wyjątkowość podziemnej Via Crucis – znajdującej się 100 metrów pod ziemią - która łączy górnicze wiarę i pracę.

- Nabożeństwo miało charakter wewnętrzny, pracowniczy. Jedni przyszli w galowych mundurach, inni zaraz po nocnej zmianie lub przed rozpoczęciem szychty. Tegoroczne rozważania, czytane przez górników odnosiły się wprost do codzienności, do życiowych spraw, ludzkich postaw i czynów. Głęboko w pamięć zapadła refleksja o tym, że Droga Krzyżowa nie jest historią upadków, lecz historią podnoszenia się z nich – opisuje Kopalnia Soli w Wieliczce.

Po Drodze Krzyżowej wierni zgromadzili się na krótkiej modlitwie przy solnym pomniku św. Jana Pawła II, by następnie wziąć udział w przejmującym misterium „Droga Krzyżowa – muzyczne obrazy i impresje”. Zespół De Profundis wystąpił w składzie Marek Stryszowski (saksofon, wokal), Cezary Chmiel (instrumenty klawiszowe) oraz Tomasz Kudyk (trąbka). Poezję ks. Jana Twardowskiego recytowali Andrzej Grabowski i Jerzy Fedorowicz, zaś „z obłoków” - Jan Nowicki.

- Tuż po nabożeństwie, w ciszy kaplicy św. Kingi, przenieśliśmy się w świat muzyki, poezji i refleksji. Rozszerzona formuła była naturalną odpowiedzią na potrzebę zatrzymania się i duchowego dopełnienia Drogi Krzyżowej – podkreśla Łukasz Sadkiewicz, z zarządu Kopalni Soli w Wieliczce.

Wielki Piątek w Kopalni Soli w Wieliczce

Wedle zwyczaju w Wielki Piątek w kopalni nie prowadzono zazwyczaj cięższych robót, np. strzałowych. Ograniczano się wyłącznie do niezbędnych prac podtrzymujących wydobycie. Tak jest do dzisiaj.

- Wielkopiątkowa modlitwa to dawna górnicza tradycja. Kontynuujemy ją, kiedyś śpiewając Gorzkie Żale w kaplicy św. Krzyża, a od 15 lat wędrując podziemną Drogą Krzyżową – wyjaśnia Marian Leśny, prezes zarządu wielickiej Kopalni Soli.

- Krzyż jest obecny w wielu miejscach kopalni: zarówno w pełnych rozmachu solnych świątyniach, jak i w kameralnych zakątkach, z dala od uczęszczanych szlaków. Wieliccy górnicy nigdy nie wyrzekli się swojej wiary i z tej wiary powstały podziwiane przesz miliony turystów dzieła sztuki, np. kaplica św. Kingi. Z górniczej wiary wywodzi się również potrzeba bycia razem w tak szczególnym dniu jak Wielki Piątek oraz wspólnej refleksji przy kolejnych stacjach Męki Pańskiej – zaznacza.

Podziemna Golgota od 2010 roku. To dzieło wielickich górników

Droga Krzyżowa w zabytkowej kopalni to dzieło współczesnych wielickich górników-rzeźbiarzy: Piotra Starowicza, Pawła Janowskiego i Jacka Talapki. Wierni wędrują niecodzienną Golgotą, znajdującą się na pochylni Barącza, od 2010 roku.

Pieczołowicie wyrzeźbiona w solnym ociosie tablica informuje o intencji powstania podziemnej Via Crucis: „Janowi Pawłowi II Wielkiemu w V rocznicę odejścia do Domu Ojca stacje Drogi Krzyżowej – Golgotę Wielickich Górników ofiarowują pracownicy Kopalni Soli Wieliczka…”.

Stacje Męki Pańskiej wykonano z drewna lipowego. W każdą z nich górnicy wmontowali relikwię – okruch skały z poszczególnych stacji jerozolimskiej Via Dolorosa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska