Stół z tysiącem porcji śniadania wielkanocnego zostanie ustawiony około godz. 11.45 w rejonie estrady Jarmarku Wielkanocnego. Wzorem ubiegłych lat do poczęstowania się przygotowanymi potrawami organizatorzy zapraszają mieszkańców Krakowa i turystów.
Jarmark jeszcze do 21 kwietnia
Jarmark Wielkanocny na Rynku Głównym po stronie Wieży Ratuszowej trwa jeszcze do Poniedziałku Wielkanocnego, czyli do 21 kwietnia. Odwiedzający go na 92 stoiskach znajdą wszystko, co może się przydać na święta, m.in. do udekorowania mieszkania i stołu wielkanocnego, do wielkanocnego koszyczka, a także rękodzieło, biżuterię, ceramikę, słodycze. Dużą część świątecznych targów zajmują ponadto punkty gastronomiczne.
Przypomnijmy, że na tegorocznym jarmarku wprowadzono innowację - mieszkańcy Krakowa posiadający Kartę Krakowską oraz Kartę Krakowską Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem - Program dla Rodziny "N" (dla osób niepełnosprawnych) mogą korzystać z rabatów na stoiskach spożywczych i gastronomicznych. Zniżka wynosi 15 procent. Nie obowiązuje ona na stoiskach z winem i piwem. Stoiska oferujące rabat w wysokości 15 proc. są odpowiednio oznaczone - znajdziemy na nich tabliczki z informacją o zniżce.
Spotkanie z Siudą Babą w Lany Poniedziałek
Dorocznemu kiermaszowi towarzyszą prezentacje twórców ludowych czy występy grup folklorystycznych. Na jarmarku przypominane są też małopolskie tradycje. Do spotkania z jedną z nich będzie okazja w Lany Poniedziałek, 21 kwietnia.
Tego dnia o godz. 14 Siuda Baba będzie smarować sadzą i szukać swoich następczyń. Zgodnie z tradycją Siuda Baba to mężczyzna przebrany za usmoloną, niechlujną kobietę, ubraną w podartą spódnicę. Towarzyszy jej Cygan.
Według legendy Siuda Baba była kapłanką bogini Ledy, pilnowała wiecznego ognia. Swoją służbę pełniła przez cały rok. Tylko raz, w Poniedziałek Wielkanocny, mogła znaleźć swoją następczynię. Szukała wtedy dziewicy, która nie mogła się wykupić i zostawała Siudą Babą na kolejny rok. Wykup, w postaci datku wrzuconego do garnuszka, można zastąpić buziakiem.
Tę tradycję przybliży krakowianom i turystom na krakowskim Rynku Stowarzyszenie Folklorystyczne "Teatr Regionalny" oraz "Teatr po Latach".
