https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grób Pański u pijarów w Krakowie przypomina o potrzebie bycia z drugim człowiekiem, troski o siebie nawzajem

Małgorzata Mrowiec
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Relacje między ludźmi - taki jest temat przewodni tegorocznej aranżacji Grobu Pańskiego w krypcie kościoła pijarów w Krakowie. Stanęły w nim krzesła - stare, używane. Każde symbolizuje człowieka, a jedno większe - Jezusa. Groby Pańskie w kościołach są odsłaniane w Wielki Piątek. Krypta u pijarów zostanie otwarta dla wiernych w Wielki Piątek około godziny 17.

- Mam wrażenie, że stajemy się społeczeństwem coraz bardziej żyjącym osobno, oddzieleni od siebie. Zamykamy się, jesteśmy samotni. Więc wybrałem taki temat, żeby przypomnieć potrzebę bycia z drugim człowiekiem, troski o siebie nawzajem - tłumaczy o. Piotr Wiśniowski, pijar, duszpasterz dzieci i młodzieży, autor aranżacji Grobu Pańskiego w krypcie kościoła przy ul. Pijarskiej. - Chciałem zwrócić uwagę na to, że aby mieć relacje z drugim człowiekiem, trzeba być ludzkim. Zwracam również uwagę na relację z Panem Bogiem - mówi o. Wiśniowski.

Krzesła i przedmioty, które przypominają, by zadbać o relacje

W Krypcie u pijarów został wysypany jest piasek - jako symbol ścieżki życia, na której się spotykamy. Na nim zostały rozstawione krzesła. Większość jest ustawiona parami i na nich położone są różne przedmioty symbolizujące relacje lub zamknięcie się na nie.

I tak np. duży miś oraz miseczka i kubek mają przywodzić na myśl troskę rodziców o wychowanie dzieci i relacje rodzinne. Maska tlenowa i kroplówka na dwóch kolejnych krzesłach symbolizują starsze małżeństwo, ludzi trwających ze sobą mimo starości, cierpienia, chorób, troszczących się o siebie.

Jest też para krzeseł, które symbolizują zamknięcie się na relacje, na innych oraz dobijanie się człowieka do człowieka. Jedno z nich jest obwinięte czarno-żółtą taśmą, która oznacza zakaz wstępu, a na krześle obok leży megafon, który jest symbolem osoby pragnącej i szukającej uwagi, zainteresowania i próbującej nawiązać kontakt z tą drugą, niedostępną osobą.

Sutanna oraz miska i ręcznik do obmycia nóg na kolejnych krzesłach mają stanowić przypomnienie o relacji kapłana z wiernymi, o tym, że ma to być służba.

W głębi krypty jest też krzesło oznaczające osoby samotne, a jeszcze za nim - krzesło odwrócone, symbol ludzi, których społeczeństwo odrzuca, nie akceptuje, wypycha na margines.

Relacje do Boga: jedni trwają, inni się odwracają, a walizka mówi o powrotach

Z kolei z przodu ustawione jest jedno krzesło, większe i wyróżniające się formą. Stoi obok postumentu z monstrancją i symbolizuje Jezusa. Wokół niego jest też kilka zwykłych krzeseł, które tutaj mówią o relacji do Boga.

- Jedno z nich to symbol ludzi, którzy są zawsze przy Panu Jezusie, wiernie przy Nim trwają. Dalej jest krzesło odwrócone, symbolizujące kogoś, kto się odwrócił i odchodzi od Pana Jezusa. Mamy też symbol kogoś, kto odszedł, a teraz wraca - o. Piotr Wiśniowski wskazuje na krzesło, przy którym stoi walizka na kółkach.

Różnokolorowe kwiaty w tegorocznym Grobie Pańskim u pijarów mają przywodzić na myśl wiosnę i zachęcać, żeby tchnąć życie w swoje relacje. Jak mówi o. Wiśniowski - "żeby człowiek dla człowieka był życiem, wiosną, odrodzeniem". Grób Pański jest też podświetlony kolorem zielonym, a więc kolorem nadziei.

Kiedy odwiedzić Grób Pański

Groby Pańskie - przepełnione symboliką, budzące ciekawość, prowokujące do refleksji, często zwracające uwagę na aktualne problemy - w kościołach budowane są na Wielki Piątek. W Krakowie najsłynniejsze powstają właśnie w krypcie kościoła Ojców Pijarów (ul. Pijarska 2).

W tych symbolicznych grobach Chrystusa na zakończenie liturgii wielkopiątkowej jest wystawiany Najświętszy Sakrament, przed którym w nocy trwa czuwanie i adoracja. Krakowianie tradycyjnie także w Wielką Sobotę odwiedzają Groby Pańskie i modlą się przy nich.

Grób Pański w Krypcie przy ul. Pijarskiej 2 będzie można odwiedzać w Wielki Piątek od około godz. 17 (po liturgii wielkopiątkowej, która rozpoczyna się o godz. 15) do godz. 23, w Wielką Sobotę w godz. 7.30-18, a następnie w Poniedziałek Wielkanocny w godz. 10-16 oraz od wtorku do piątku w godz. 10.30-16.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska