Prezydentowi podczas krakowskich uroczystości o charakterze prywatnym towarzyszyli czołowi politycy Prawa i Sprawiedliwości.
- Chcę podziękować wszystkim, którzy pamiętają i wszystkim tym, którzy dzisiaj oddadzą hołd tym wielkim postaciom naszej sceny politycznej, naszego życia społecznego, wielkim Polakom, wielkim patriotom, którzy wtedy wraz z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, jego małżonką, prezydentem na uchodźstwie Ryszardem Kaczorowskim, lecieli po to żeby oddać hołd polskim oficerom zamordowanym w Katyniu. Po to by po raz kolejny własną osobistą obecnością zadać kłam także propagandzie sowieckiej, która przez lata realizowała tzw. kłamstwo katyńskie - mówił w Krakowie Prezydent RP Andrzej Duda.
Dalej tłumaczył też: - To była misja niezwykle ważna państwowo i historycznie. Oni o tym wiedzieli i dlatego wtedy tam lecieli i dlatego ponosili trud tej wyprawy. Niestety zginęli i nigdy nie wrócili (...) To jest ból, który dla wielu, a zwłaszcza dla najbliższych nie mija, mimo, że minęło już 15 lat.
- Dzisiaj podczas mszy świętej ks. abp Marek Jędraszewski powiedział piękne zdanie o wdzięczności. O tej wdzięczności, którą im wszystkim jesteśmy winni. Z jednej strony w tym sensie państwowym za ich trudy dla RP, za te piękne działania, które dla Polski prowadzili, za to oddanie z jakim Polsce służyli, ten przykład, który nam dawali i za to wszystko czego mogliśmy się od nich nauczyć. Wspominał przy tym szczególnie ksiądz arcybiskup na mnie, na wszystkich współpracowników prezydenta Lecha Kaczyńskiego i to co nam wtedy przekazywał. To jest wielka wartość - podkreślał Prezydent Andrzej Duda.
Dalsza część obchodów w Warszawie
Również w czwartek, 10 kwietnia, około godz. 12.00 w Warszawie zaplanowano złożenie kwiatów w Świątyni Opatrzności Bożej przy grobach: ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, ks. Józefa Jońca, ks. Zdzisława Króla, ks. Andrzeja Kwaśniaka, a także przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej.
Następnie zaplanowano złożenie wieńców przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz na grobach ofiar katastrofy na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, przed pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku i pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz pod tablicą poświęconą prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.
Wieczorem para prezydencka weźmie udział we mszy świętej w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela.
Katastrofa pod Smoleńskiem - 10 kwietnia 2010 roku
Samolot specjalny Tu-154M, którym para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy lecieli do Katynia na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, rozbił się 10 kwietnia 2010 r. o godzinie 8.41 w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny. Tego dnia wraz z parą prezydencką podróżowały także 94 inne osoby, w tym wielu wysokich rangą urzędników państwowych, dowódców wojskowych oraz duchownych. Nikt nie przeżył.
Uroczystości pogrzebowe odbyły się 18 kwietnia 2010 roku
Uroczystości pogrzebowe Lecha i Marii Kaczyńskich odbyły się w Krakowie 18 kwietnia 2010 r. Spoczęli oni w sarkofagu w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu. W krypcie znajduje się także tablica ku czci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Widnieje na niej łacińska sentencja "Corpora dormiunt, vigilant animae" (Ciała śpią, dusze czuwają), napis: "Pamięci ofiar katastrofy w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r." oraz nazwiska wszystkich ofiar katastrofy.
