Wśród eksponatów nie brakuje prawdziwych rarytasów, jak metalowy pas z przełomu XVII i XVIII wieku, który niegdyś należał do Juliusza Kossaka i został uwieczniony na obrazie Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem", czy pamiątki po księciu Józefie Poniatowskim i innych postaciach historycznych.
Anna i Paweł Maciukiewiczowie to pasjonaci, którzy niemal całe swoje życie poświęcili gromadzeniu dzieł sztuki. Mieszkają w Fałkowicach koło Gdowa w powiecie wielickim, w rodzinnym dworze z przełomu XIX i XX wieku, który stał się „kolebką” ich pasji. Kolekcjonują wszystko co ciekawe, od cennych, unikalnych pamiątek związanych z historią Polski, poprzez przedmioty przywiezione z różnych zakątków świata, po perełki wyszukane na giełdach staroci, targach antyków i aukcjach internetowych.
- Chcieliśmy podzielić się szerzej naszymi fascynacjami i pasjami, będącymi częścią naszego życia. Staje się to w końcu możliwe tutaj, w Wieliczce. Wystawa naszych zbiorów w Muzeum Żup Krakowskich jest różnorodna i kolorowa. Z wieloma przedmiotami łączą się ciekawe historie, które warto poznać – zapraszają na wystawę Anna i Paweł Maciukiewiczowie.
Wystawa „Cunctis patet ingressus” obejmuje kilka działów tematycznych, m.in. porcelanę, obiekty związane z Krakowem, Japonią i Bliskim Wschodem, pamiątki po księciu Józefie Poniatowskim i innych postaciach historycznych, a także pasy i makaty buczackie.
Eksponaty pochodzą z różnych okresów i kręgów kulturowych. Najważniejszymi sekcjami są niewątpliwie majolika i militaria, a każdy eksponat jest osobliwy, niespotykany. Niektóre mają dodatkowo wyjątkowo ciekawą historię, jak przykładowo - pas metalowy, który był własnością Juliusza Kossaka, a do rąk Maciukiewiczów trafił wraz ze zbroją husarską.
Wystawa jest prezentowana w Zamku Żupnym, w północnym skrzydle zabytku, w dawnych apartamentach wysokich rangą urzędników solnego przedsiębiorstwa, które same w sobie stanowią wyjątkowy element historycznego dziedzictwa - ściany wnętrz zdobią niezwykłe polichromie, datowane od XVI do XIX wieku. Ekspozycja „Cunctis patet ingressus” będzie czynna do 8 czerwca.
