https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kto umie w Tik-Toka, ten ma władzę (wśród młodych). To głosowanie pokazuje trendy. Jednak bardziej w mediach niż polityce

Przemysław Franczak
Unsplash/Jason Goodman
To świetna inicjatywa: Młodzieżowa Rada Krakowa i Krakowskie Szkoły Średnie (stowarzyszenie samorządów szkolnych) zorganizowały w krakowskich liceach prawybory. Analizowanie ich wyników jest fascynującym zajęciem. Nie tylko dla krakusów (choć przecież każdy ciekaw „jak głosowała moja buda”), ale dlatego, że są pełne potężnych różnic i mają się nijak do rezultatów pierwszej tury wyborów prezydenckich.

Doczekają się te szkolne prawybory zapewne wielu komentarzy, warto jednak - boomerski komentariacie - powstrzymać pokusę szybkiej oceny. Ech, ta dzisiejsza młodzież? No nie, ta dzisiejsza młodzież więcej wam powie o wynikach pierwszej tury niż dyżurny politolog telewizyjnej stacji. Nie zatrzymujcie się więc na stwierdzeniu, że jesteśmy zgubieni, bo gdyby decyzja należała do młodzieży z Krakowa to prezydentem byłby najpewniej Adrian Zandberg. On, wraz Sławomirem Mentzenem (również wysoko na licealnej liście), z silnym wskazaniem na lidera Konfederacji, cieszył się też największym poparciem w grupie wiekowej 18-29 w niedzielnych wyborach.

Próby uchwycenia tego momentu zmiany już trwają, wiele powstało artykułów o zmęczeniu duopolem PO-PiS, radykalizowaniem się młodych oraz brakiem oferty skrojonej bezpośrednio pod tę grupę. Obserwacje pewnie słuszne (choć diabeł zawsze tkwi w szczegółach), ale pomijające istotny aspekt: pogłębiającą się zmianę w systemie informacji.

Zandberg i Mentzen są kandydatami Tik-Toka. Nie doszukujcie się w tym stwierdzeniu cienia pogardy czy wyższości. To bardziej epitafium dla „starych mediów”. Już nie są jedyne w objaśnianiu świata, młodzi ludzie swoją - coraz bardziej poszerzającą się - infosferę mają gdzie indziej. I to w niej sztaby kandydatów Razem i Konfederacji odnalazły dla siebie przestrzeń i ją wykorzystały. Tak samo jak na ostatniej prostej Joanna Senyszyn, też mocno reprezentowana w licealnych prawyborach, nawet jeśli uznamy, że uczniowie czasem głosowali dla beki. Bo że tak było – to też oczywiste.

O tym, że te nazwiska na Tik-Toku „trendują” słychać było od miesięcy. Oprócz Mentzena i Zandberga zasięgi na tej platformie zwiększyła znacząco też Magdalena Biejat. Karol Nawrocki (w krakowskich liceach klęska) i Rafał Trzaskowski woleli Facebooka, medium milenialsów. Ponadto przewodniczący Konfederacji bił na głowę wszystkich kandydatów jeśli chodzi o liczbę interakcji niemal w każdym z mediów społecznościowych (jedynie na X przebił go Krzysztof Stanowski, którego Kanał Zero również stał się istotnym głosem dla młodych ludzi).

I zdaje się, że to właśnie tam leżą klucze do prezydentury. Ale czasu na odrabianie strat zostało mało. Tik-tok, tik-tok.

W I LO prawybory wygrał Rafał Trzaskowski, ale to nie on był najlepszy w całej zabawie.

Prawybory w liceach w Krakowie. Wyniki zaskakują? Polityczny...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska