https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cenne malowidła odkryte w zamku w Wieliczce. Trwają badania, najstarsze polichromie pochodzą z XVI wieku

Jolanta Białek
materiały Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
Podczas prac remontowych w Zamku Żupnym w Wieliczce, prowadzonych w latach 2021-2024 dokonano zaskakującego odkrycia - wysokiej klasy i imponujących polichromii naściennych, które były ukryte przez setki lat pod warstwami tynku. Malowidła znajdują się w północnym skrzydle zabytku i cały czas trwają nad nimi badania, a także prace konserwatorskie. O najnowszych ustaleniach w tym zakresie można będzie posłuchać podczas spotkania, które odbędzie się w środę (18 września) w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

Historia północnej części Zamku Żupnego sięga czasów Kazimierza Wielkiego. W budynku mieściły się niegdyś magazyny soli i łojownia (miejsce, w którym górnicy pobierali paliwo do lampek). Znajdowały się tam również apartamenty najwyższych rangą urzędników przedsiębiorstwa solnego oraz kaplica św. Stanisława (zniszczona podczas Potopu Szwedzkiego). Natomiast piwnice obiektu były zajęte na więzienie Groch.

Cenne malowidła, datowane na okres od połowy XVI stulecia do XIX stulecia, tworzące wielowarstwową strukturę, która odzwierciedla zmieniające się na przestrzeni wieków trendy dekoracyjne, zdobią wnętrza zamku północnego, w części która służyła kiedyś jako apartamenty dla najwyższych rangą urzędników Żup Krakowskich.

- Wśród odkrytych dekoracji znajdują się renesansowe motywy roślinne, fragment herbu Rzeczypospolitej Obojga Narodów z łacińską inskrypcją z okresu panowania Wazów, a nawet malowidła inspirowane architekturą Dalekiego Wschodu – opisują wieliccy muzealnicy.

Podczas środowego popołudnia (18 września) wyniki najnowszych badań nad malowidłami oraz procesy konserwatorskie, które przywracają im dawną świetność przybliży konserwatorka dzieł sztuki Pamela Grajny-Brzezińska. Wydarzenie połączone ze zwiedzaniem komnat zamkowych z polichromiami, odbędzie się w ramach cyklicznych spotkań Towarzystwa Przyjaciół Muzeum. Początek o godz. 17 (w sali gotyckiej zamku). Wstęp wolny.

Nowe zasady w polskiej ortografii

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska