"Sygnet jest wyposażony w owalną tarczkę. Widoczny jest na niej symbol, być może gmerk rzemieślniczy, znajdujący się na heraldycznej tarczy typu niemieckiego. Powyżej widoczne są litery IC. Przedmiot posiada powierzchnię zdobioną poprzecznymi żłobkami" - informuje o znalezisku Zamek Królewski na Wawelu.
Znalazcą zabytku jest Konrad Jurkowski, pracownik Działu Archeologii ZKnW.
Jak wyjaśnia Wawel, sygnet zostanie opracowany naukowo razem z innymi znaleziskami po zakończeniu prac archeologicznych na Bastionie Władysława IV.
Trwa remont Bastiony Władysława IV
Do końca roku ma potrwać remont konserwatorski Bastionu Władysława IV oraz pomnika konnego Tadeusza Kościuszki.
Prace remontowe mają zapobiec dalszej degradacji oraz negatywnemu wpływowi niekorzystnych warunków atmosferycznych, zwłaszcza opadów deszczu.
Bastion Władysława IV mieści w sobie parter gotyckiej baszty ufundowanej przez Władysława Jagiełłę. Budowla jest pozostałością po jednej z trzech gotyckich baszt osłaniających funkcjonującą tu od XIV do XIX wieku bramę Dolną - główną bramę wjazdową na Wawel.
W XVIII wieku obniżono basztę do parteru, na którym w latach 20. XX wieku ustawiono pomnik Tadeusza Kościuszki dłuta Leonarda Marconiego, zniszczony przez hitlerowców. Obecny pomnik jest jego rekonstrukcją i zarazem darem miasta Drezna dla Krakowa, został odlany w latach 60. ubiegłego wieku.
