https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czesław Dźwigaj zapowiada wystawę w Krakowie. To jubileusz znanego rzeźbiarza

Anna Piątkowska
W pracowni u Czesława Dźwigaja
W pracowni u Czesława Dźwigaja Anna Kaczmarz
Od 15 do 25 maja w Pałacu Sztuki w Krakowie gościć będzie wystawa rzeźb, prac malarskich, grafik i medalierstwa Czesława Dźwigaja. To tylko jedno z wydarzeń jubileuszowych rzeźbiarza, który w tym roku świętuje 75. urodziny i 55-lecie pracy twórczej.

Wystawy prac, odsłonięcie nowej kompozycji rzeźbiarskiej, emisja filmów o artyście autorstwa Stefana Szlachtycza - tak w Krakowie będzie świętował artystycznie swoje 75-lecie Czesław Dźwigaj.

Rzeźbiarz najbardziej znany jest z pomników papieża - na całym świecie jest ich ponad 80 dłuta Czesława Dźwigaja, w Krakowie stoi aż 17 różnych pomników, które wyszły z pracowni artysty, m.in. pomnik Piłsudskiego, Józefa Kałuży przed stadionem Cracovii, pomnik Ryszarda Kuklińskiego przed Galerią Krakowską czy Piotr Skarga na placu Marii Magdaleny.

Jubileusz Czesława Dźwigaja w Krakowie

W tym roku Czesław Dźwigaj świętuje swoje 75. urodziny, z tej okazji w Krakowie kilkukrotnie będzie okazja, by zobaczyć prace twórcy.

Pierwszą z nich będzie wystawa w Pałacu Sztuki, która potrwa od 15 do 25 maja. Tu - dawno nie wystawiany w Krakowie artysta - przypomni, że choć najbardziej zasłynął z rzeźby, nie tylko w tej materii się realizuje.

- Koncepcja ideowa wystawy „Czesław Dźwigaj w Krakowie” rozwija dwa zasadnicze i dominujące tematy: zabarwione ironią reminiscencje autora dotyczące miasta, które pokochał i w którym od 1964 roku – z czteroletnią przerwą – mieszka i realizuje swoje pasje twórcze oraz filozoficzne przemyślenia nad kondycją ludzkiego losu. Zapewne dla wielu zwiedzających zaskoczeniem będzie inne, nigdy nie prezentowane artystyczne oblicze twórcy, znanego powszechnie z monumentalnych pomnikowych realizacji w kraju i na świecie - zapowiada kuratorka wystawy Anna Miga.

Od 29 maja rzeźby Czesława Dźwigaja z cyklu „Gimnastyka polska” gościć będą z Nowohuckim Centrum Kultury na plenerowej ekspozycji. Wernisaż tej wystawy połączony zostanie z promocją albumu „Wyimki”, Poezje VII - Czesław Dźwigaj jest także autorem tomików poezji.

Rzeźbiarski akcent zakończy krakowskie obchody jubileuszu twórcy. 14 czerwca Komitet Kopca Kościuszki zaprasza na odsłonięcie kompozycji rzeźbiarskiej poświęconej Tadeuszowi Kościuszce oraz otwarcie wystawy „Jak powstaje rzeźba monumentalna?”.

O twórczości Czesława Dźwigaja i samym artyście opowiedzą filmy autorstwa Stefana Szlachtycza „Skazany na sztukę”, „Artysta i chmury”. Prezentacja filmów połączona zostanie z rozmową, w której wezmą udział: Beata Anna Symołon – krytyk sztuki, Stefan Szlachtycz – reżyser, prof. Jan Tutaj – rzeźbiarz, dziekan Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie oraz prof. Piotr Łaszczyca – biolog, poeta. Wydarzenie odbędzie się 22 maja (godz. 18.00) w Muzeum Krakowa w Pałacu Krzysztofory.

Stała ekspozycja prac Czesława Dźwigaja, prezentującą prawie tysiąc eksponatów, znajduje się w czterech salach Zamku Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu, rodzinnej miejscowości artysty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska