Prezentację podzielono na bloki tematyczne.
- Pierwsze z nich przedstawiają pakt Ribbentrop–Mołotow, atak Niemców i ZSRR na Polskę oraz represje w stosunku do ludności polskiej na terenach zajętych przez Sowietów. Na kolejnych planszach można poznać losy polskich jeńców wojennych, miejsca ich przetrzymywania oraz obozową codzienność. Przybliżono także kulisy decyzji o wymordowaniu polskich jeńców, pokazano sylwetki wybranych ofiar zbrodni, m.in. wojskowych i osób duchownych – opisuje Muzeum Żup krakowskich w Wieliczce.
A dalej: - Kulminacyjnym punktem narracji tej wystawy jest zbrodnia – metodyka zabijania, liczba ofiar i miejsca zbrodni. Kolejny wątek dotyczy poszukiwań oficerów po zawarciu układu Sikorski–Majski, odkrycia ich grobów, prac prowadzonych przez komisje niemiecką i radziecką oraz ich ustaleń. Oglądający poznają kulisy powstania „Kłamstwa katyńskiego”, ustalenia konferencji w Jałcie oraz politykę „informacyjną” prowadzonej przez aliantów i Sowietów.
Do zbrodni katyńskiej Sowieci przyznali się dopiero w 1990 roku, wcześniej twierdzono, że stoją za tym Niemcy. W tym okresie odkryto też kolejne miejsca mordów i je zbadano.
- Ostatnie plansze wystawy zwracają uwagę na to, że Katyń zawsze istniał w świadomości Polaków. Podkreślają walkę o prawdę i związane z tym represje – podają wieliccy muzealnicy.
„Zbrodnia Katyńska” to kolejna wystawa w wielickim muzeum z cyklu „Wybrane zagadnienia z historii Polski”. Komentarze do niej zostały przygotowane w pięciu wersjach językowych: polskiej, angielskiej, niemieckiej, rosyjskiej oraz hiszpańskiej. Ekspozycja pozostanie na dziedzińcu Zamku Żupnego do 31 maja tego roku.
