https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Europejskie Dni Dziedzictwa 2024 w Wieliczce. Szlakiem soli i legend w Zamku Żupnym i 135 metrów pod ziemią

Jolanta Białek
Europejskie Dni Dziedzictwa 2024 odbędą się w Wieliczce 14 września. W ramach projektu można zwiedzić m.in. północne skrzydło Zamku Żupnego oraz muzealne wystawy. Wstęp wolny
Europejskie Dni Dziedzictwa 2024 odbędą się w Wieliczce 14 września. W ramach projektu można zwiedzić m.in. północne skrzydło Zamku Żupnego oraz muzealne wystawy. Wstęp wolny materiały Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
Europejskie Dni Dziedzictwa 2024 z mottem „Szlaki. Sieci. Połączenia”, zaplanowano w Wieliczce na sobotę 14 września. To okazja do bezpłatnego zwiedzenia m.in. XV-wiecznego północnego skrzydła Zamku Żupnego (które do niedawna było niedostępne dla turystów), a także udziału w rodzinnych warsztatach edukacyjnych, prowadzonych w podziemnej ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich, na III poziomie wielickiej Kopalni Soli. Na tę część wydarzenia obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc, zapisy już trwają.

Północne skrzydło zamku w Wieliczce udostępniono zwiedzającym kilka miesięcy temu. Wcześniej, przez lata (od 1985 roku), mieściła się tam administracja i pracownie Muzeum Żup Krakowskich.

- Uczestnicy Europejskich Dni Dziedzictwa odkryją północne skrzydło Zamku Żupnego z XV wieku, z zachowanymi malowidłami na ścianach. Przeprowadzone badania określają wiek najstarszych z nich na połowę XVI wieku. To wyjątkowa sposobność by wejść do obiektu, który był dotychczas niedostępny dla zwiedzających, natomiast w przeszłości znajdowały się tu mieszkania wyższych rangą urzędników zatrudnionych w królewskim przedsiębiorstwie solnym, kaplica, a także pomieszczenia, z których górnicy zabierali narzędzia i łój, czyli tłuszcz do oświetlania kopalni. A z pobliskiego magazynu sól wyruszała różnymi szlakami do odbiorców nie tylko w Polsce – podaje Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

Podczas .EDD 2024 można będzie podążyć „solnym szlakiem”: zachwycić się wyjątkowymi solniczkami, poznać legendy związane z solą i kopalnią, stworzyć aromatyczną kompozycję przypraw na bazie soli, wędrować wirtualnie „Solnym Szlakiem na Orawę”, zobaczyć ogromnie cenne eksponaty ze skarbca kościoła św. Klemensa prezentowane na wystawie „Tajemnice kościoła św. Klemensa w Wieliczce”.

- Ciekawych przeżyć dostarczą również dwie wystawy. „Świat górników. Praca górników na dawnych fotografiach” pokazuje fotografie z 18 krajów świata, z bardzo różnych kopalń, a najstarsze zdjęcia pochodzą z połowy XIX wieku. Z kolei wystawa „Powroźnictwo w grafice” to opowieść o tym, ile ludzkość zawdzięcza linom i sztuce powroźnictwa, ale także i grafice, która na wystawie pokazuje to ważne rzemiosło w okresie od XVI do XX wieku – zapraszają wieliccy muzealnicy.

Wielickie Europejskie Dni Dziedzictwa odbędą się w godz. 9-16. W tym czasie zaplanowano zwiedzanie północnej części zamku oraz muzealnych wystaw, a w tym ekspozycji solniczek, których kolekcja jest zaliczana do najcenniejszych na świecie. W godz. 12-16 odbędą się warsztaty tworzenia własnych kompozycji przyprawowych z użyciem soli, roślin, ziół i innych naturalnych substancji - „Solne szlaki świata – sól w kulinarnej odsłonie”(na dziedzińcu zamku). Natomiast o godz. 15 rozpocznie się prelekcja Marka Skubisza „Solny szlak na Orawę” (w sali gotyckiej zamku).

Podziemne warsztaty edukacyjne „Szlakiem legend” (dla rodzin z dziećmi) odbędą się w kilku turach (o godzinach: 10, 11, 12, 13 i 14). Rezerwacja miejsc na zajęcia w muzealnej części wielickiej Kopalni soli jest prowadzona od 9 września do wyczerpania miejsc, pod nr tel. 12/289-16-61.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach EDD 2024 jest bezpłatny.

Nowe zasady w polskiej ortografii

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska