Polska misja kosmiczna nazwana „Ignis” (w języku łacińskim - ogień) odbędzie się na przełomie maja i czerwca 2025; potrwa około dwóch tygodni, a jej celem będą eksperymenty naukowe i technologiczne. Na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) wyruszy Sławosz Uznański-Wiśniewski, który zabierze ze sobą wyjątkowe przedmioty, symbolizujące polską kulturę i tożsamość.
Obok bryłki soli z kopalni w Wieliczce będą to m.in.: polskie flagi, naszywka ze skafandra gen. Mirosława Hermaszewskiego (pierwszego Polaka w kosmosie), kawałek polskiego bursztynu, manuskrypt Fryderyka Chopina, mapa z dzieła Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich", przedmioty związane z Marią Skłodowską-Curie, charakterystyczne polskie litery (ą, ć, ę, ł itd.) wydrukowane w 3D.
Sławosz Uznański-Wiśniewski będzie drugim Polakiem w kosmosie (a pierwszym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej). W misji „Ignis” stanowiącej część misji Axiom-4, obok Polaka, weźmie udział trzech innych astronautów (Amerykanka, Węgier i Hindus).
Czytaj także
W ramach misji Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi eksperymenty, mające wielkie znaczenie dla nauki i nowych technologii, związane m.in. z nanomateriałami, detektorami promieniowania kosmicznego oraz mikroorganizmami podtrzymującymi życie w przestrzeni kosmicznej, a także sztuczną inteligencją (AI). Poprowadzi także pokazy w kosmosie, które zostaną wykorzystane w polskim programie edukacyjnym. Będą to m.in. eksperymenty związane z kołyską Newtona w nieważkości i prostymi układami elektrycznymi.
