https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sól z Wieliczki poleci w kosmos! Podziemny skarb będzie częścią historycznej misji polskiego astronauty

Jolanta Białek
PAP
Opracowanie:
Bryłka wielickiej soli, która zostanie przetransportowana na orbitę. W tle Zamek Żupny w Wieliczce, który od końca XIII wieku stanowił siedzibę największego i najbardziej dochodowego przedsiębiorstwa w dziejach Polski - Żup Krakowskich
Bryłka wielickiej soli, która zostanie przetransportowana na orbitę. W tle Zamek Żupny w Wieliczce, który od końca XIII wieku stanowił siedzibę największego i najbardziej dochodowego przedsiębiorstwa w dziejach Polski - Żup Krakowskich materiały Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce zaprezentowało bryłkę soli, którą polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski zabierze na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). – Ta bryłka soli już wkrótce odbędzie podróż nie z tej ziemi, i to dosłownie! POLSA Polska Agencja Kosmiczna Polish Space Agency poprosiła nas o jej dostarczenie, by stała się częścią wyjątkowej misji – poinformowali wieliccy muzealnicy.

Polska misja kosmiczna nazwana „Ignis” (w języku łacińskim - ogień) odbędzie się na przełomie maja i czerwca 2025; potrwa około dwóch tygodni, a jej celem będą eksperymenty naukowe i technologiczne. Na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) wyruszy Sławosz Uznański-Wiśniewski, który zabierze ze sobą wyjątkowe przedmioty, symbolizujące polską kulturę i tożsamość.

Obok bryłki soli z kopalni w Wieliczce będą to m.in.: polskie flagi, naszywka ze skafandra gen. Mirosława Hermaszewskiego (pierwszego Polaka w kosmosie), kawałek polskiego bursztynu, manuskrypt Fryderyka Chopina, mapa z dzieła Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich", przedmioty związane z Marią Skłodowską-Curie, charakterystyczne polskie litery (ą, ć, ę, ł itd.) wydrukowane w 3D.

Sławosz Uznański-Wiśniewski będzie drugim Polakiem w kosmosie (a pierwszym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej). W misji „Ignis” stanowiącej część misji Axiom-4, obok Polaka, weźmie udział trzech innych astronautów (Amerykanka, Węgier i Hindus).

Czytaj także

W ramach misji Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi eksperymenty, mające wielkie znaczenie dla nauki i nowych technologii, związane m.in. z nanomateriałami, detektorami promieniowania kosmicznego oraz mikroorganizmami podtrzymującymi życie w przestrzeni kosmicznej, a także sztuczną inteligencją (AI). Poprowadzi także pokazy w kosmosie, które zostaną wykorzystane w polskim programie edukacyjnym. Będą to m.in. eksperymenty związane z kołyską Newtona w nieważkości i prostymi układami elektrycznymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska