Przysięga złożona na terenie Kopalni Soli "Wieliczka"
Uroczysta przysięga wojskowa, która odbyła się 5 kwietnia na placu przy warzelni soli na terenie Kopalni Soli "Wieliczka" byłą podsumowaniem 16-dniowego szkolenia podstawowego.
Przysięgę złożyło kilkudziesięciu rekrutów. Wydarzeniu towarzyszył występ Orkiestry Reprezentacyjnej Ośrodka Reprezentacyjnego WOT i Orkiestry Górniczej Kopalni Soli. Żołnierze Garnizonu Kraków przygotowali pokaz sprzętu służb mundurowych. Po przysiędze organizatorzy przygotowali poczęstunek grochówką. Zainteresowani mogli też poznać najnowszą ofertą armii i porozmawiać z rekruterami w namiotach promocyjnych.
Władysław Kosiniak-Kamysz: "Jesteśmy z was bardzo dumni"
- Wielkim wydarzeniem jest złożenie przysięgi. Myślę, że każdy kto słyszał przed chwilę tę przysięgę, ma poczucie wzruszenia, ciarki które przechodzą, łzy które stają w oczach i wielkie przeżycia. Największe oczywiście ci, którzy ją składają i przysięgają wierność Rzeczypospolitej Polskiej. Ale i nie mniejsze mają rodziny, które tak licznie się tu dzisiaj zgromadziły i nie mniejsze mamy też my - wszyscy, którzy słyszymy te słowa. Chcę dzisiaj bardzo serdecznie podziękować każdej z was, każdemu z was. Dwadzieścia procent z tych, którzy składali dzisiaj przysięgę to kobiety. Chcemy wam wszystkim bardzo serdecznie podziękować za to, że jesteście żołnierzami Wojska Polskiego, że nosicie z dumą mundur, a na ramieniu macie biało-czerwoną flagę, że jesteście reprezentantami państwa polskiego powołanymi do obrony, wsparcia i pomocy - bo w tych trzech wartościach mieści się wasza misja - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej.
Dalej szef MON mówił też: - Po to wstępujecie dzisiaj do armii, żebyśmy byli silni, żebyśmy byli w stanie się obronić, żeby nikomu się nie opłacało nas zaatakować. Dzisiaj w wielu miejscach w Polsce też rozpoczyna się szósta edycja programu „Trenuj z Wojskiem”. To są szkolenia, to jest zapoznanie się z podstawami wojska. To jest coś, co w znaczący sposób będziemy rozwijać, szczególnie od przyszłego roku. W powszechnych dobrowolnych szkoleniach obronnych. Nadamy temu inną formułę, ale dzisiaj ta jest na tyle atrakcyjna, że w ostatnich sześciu edycjach 25 tysięcy osób przeszkoliło się. Zapoznało się, co to znaczy być w wojsku, jak należy się obchodzić z podstawowymi procedurami. Dzisiaj w Wesołej, w Gdyni, w Lesznie i przez kolejne 10 weekendów, aż do 5 lipca, będą odbywać się szkolenia wojskowe w różnych miejscach. Jedno z tych szkoleń właśnie 5 lipca zorganizuje Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej. Bardzo dziękuję za tę gotowość - wyjaśniał wicepremier.
- Macie wspaniałych dowódców. Jesteście wyróżnieni. Jesteście niezwykli. Nie każdy jest w stanie unieść mundur żołnierza Wojska Polskiego na swoich ramionach. Do tego trzeba mieć siłę charakteru, mądrość życiową i odwagę. I właśnie tej odwagi do bycia sobą, nieskazitelnej służby, obrony Ojczyzny, kiedy przyjdzie do takiej konieczności - bardzo mocno wam życzę. Wiem, że tę odwagę i miłość do Ojczyzny macie. Macie hart ducha i rodziny, które za wami stoją. Bo w Wojsku Polskim służy nie tylko żołnierz, ale służy też cała jego rodzina - podkreślał Władysław Kosiniak-Kamysz.
Na przysięgę w Wieliczce zaprosili: Dowódca 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcin Siudziński, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. Marian Leśny, Starosta Wielicki Roman Ptak oraz Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka Rafał Ślęczka.
16-dniowe szkolenie podstawowe dla terytorialsów
- Podczas tak zwanej "szesnastki", czyli 16-dniowego szkolenia podstawowego, nowi żołnierze zdobywali wiedzę i umiejętności, które będą rozwijać w kolejnych etapach swojej służby. Od zajęć dotyczących regulaminu wojskowego i przepisów związanych ze służbą wojskową, przez podstawy poruszania się w terenie i taktyki, po strzelanie z karabinu MSBS Grot - tak wyglądał niemal każdy dzień przyszłych terytorialsów. Zdobyte umiejętności sprawdzili podczas pętli taktycznej, czyli ich pierwszego "wojskowego egzaminu", po którym mogli rozpocząć przygotowania do złożenia przysięgi wojskowej - informuje Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej.
Kto wstępuje do Obrony Terytorialnej?
- Kim są ochotnicy, którzy zdecydowali się wstąpić do małopolskiej Brygady? Górnik, kierownik salonu samochodowego, grafik komputerowy, górnik alpinista, logistyk, trener piłki nożnej, student, elektryk, właściciel firmy. To osoby, które wywodzą się z różnych środowisk i reprezentują różne zawody, mają swoje pasje, zainteresowania, zawsze cenne kompetencje. Łączy ich gotowość do tego, aby oddać części swojego czasu, energii i umiejętności Ojczyźnie i lokalnym społecznościom - wyjaśnia 11 MBOT.
Kto może ubiegać się o służbę w 11 MBOT?
Dalej 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej tłumaczy: - O służbę w małopolskiej Brygadzie może się ubiegać każdy, kto posiada obywatelstwo polskie, znajduje się w przedziale wiekowym 18-55 lat, posiada zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej, nie był karany za przestępstwo umyślne, posiada co najmniej wykształcenie podstawowe.
11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej, do której dołączyli nowi żołnierze liczy ponad 2 200 żołnierzy. Zadaniem Brygady jest utrzymywanie gotowości operacyjnej w ramach Systemu Zarządzania Kryzysowego MON. Żołnierze WOT są szkoleni także do wspierania lokalnych społeczności we współpracy z służbami mundurowymi, GOPR i TOPR.
