https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczególne wyróżnienie dla Wojska Polskiego, żołnierzy NATO w Polsce i Straży Granicznej. Przyznano też tytuły Małopolanina Roku 2024

Piotr Tymczak
Generałowie broni Adam Joks i Dariusz Parylak odebrali szczególne wyróżnienie Tytuł Człowieka Roku 2024, przyznane dla Wojska Polskiego.
Generałowie broni Adam Joks i Dariusz Parylak odebrali szczególne wyróżnienie Tytuł Człowieka Roku 2024, przyznane dla Wojska Polskiego. Wojciech Matusik
Tytuł Człowieka Roku 2024 przyznano 200-tysięcznemu Wojsku Polskiemu i 15-tysięcznej Straży Granicznej oraz 10 tysiącom żołnierzy Stanów Zjednoczonych, a także żołnierzom Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Czech, Rumunii, Kanady, Norwegii, Estonii i Chorwacji, stacjonującym w Polsce w ramach Sił Sojuszniczych. Podczas uroczystej gali wręczono też wyróżnienia Małopolanina Roku 2024, które otrzymali założyciel i prezes firmy FAKRO Ryszard Florek oraz dyrektor Muzeum Krakowa dr. Michał Niezabitowski.

- W czasie 30 lat po raz drugi przyznajemy tytuły Człowieka Roku zbiorowo. W tym roku przyznaliśmy to wyróżnienie dla Wojska Polskiego, Straży Granicznej i żołnierzy wojsk sojuszniczych - podkreślił Kazimierz Barczyk, przewodniczący Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP oraz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski, nadających tytuły Człowieka Roku i Małopolanina Roku.

Podczas uroczystej gali, która odbyła się w poniedziałek (5 maja) w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, przypomniał, że tytuł Człowieka Roku za 2020 rok przyznano milionom Ukraińców, za bohaterską postawę i obronę przed inwazją rosyjską, a także milionom Polaków, co było symbolicznym podziękowaniem za przyjęcie do domów milionów uchodźców wojennych.

W uznaniu za gotowość do obrony Polski i ochronę granic

Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP przyznając Tytuły Człowieka Roku 2024 200-tysięcznemu Wojsku Polskiemu i 15-tysięcznej Straży Granicznej w uzasadnieniu podkreśliła, że to wyróżnienie jest wyrazem "najwyższego uznania dla żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Straży Granicznej za niezłomną służbę Ojczyźnie, profesjonalizm i gotowość do obrony Polski, a także za codzienną ochronę granic państwa oraz bezpieczeństwa obywateli, w obliczu imperialnej polityki Rosji i rosnących zagrożeń geopolitycznych".

Wyróżnienie przyznano też w podziękowaniu "za poświęcenie, odwagę i niezachwianą postawę wzmacniającą sojuszniczą współpracę w ramach NATO, za strategiczne wsparcie Ukrainy w jej heroicznej walce przeciwko brutalnej agresji Rosji, a także za nieustanne działania na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa Polski, całej Wschodniej Flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego i granic UE".

Tytuł Człowieka Roku w imieniu Wojska Polskiego oraz Wojsk Sojuszniczych odebrali: generał broni Adam Joks, dowódca 2 Korpusu Polskiego z Krakowa, dowódca Garnizonu Kraków oraz generał broni Dariusz Parylak, dowódca Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie, w skład którego wchodzą żołnierze 21 krajów sojuszniczych NATO.

- 200-tysięczna armia Wojska Polskiego na co dzień realizuje zadania w obronie kraju, jak również w obronie naszych sojuszy. Tysiące żołnierzy Wojska Polskiego codziennie strzeże granicy państwowej. Tysiące żołnierzy szkoli się na poligonach, budując zdolności operacyjne. Trwa gruntowna modernizacja Sił Zbrojnych, pod względem jakościowy, operacyjnym i zdolnościowym, aby były gotowe realizować działania zgodnie z ich wojennym przeznaczeniem. W imieniu wszystkich żołnierzy pragnę podziękować za docenienie tego wysiłku i za to szczególne wyróżnienie - podkreślił generał Adam Joks.

Tytuł Człowieka Roku 2024 przyznano także 10 tysiącom żołnierzy Stanów Zjednoczonych oraz żołnierzom Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Czech, Rumunii, Kanady, Norwegii, Estonii i Chorwacji stacjonującym w Polsce w Ramach Sił Sojuszniczych jako wyraz "najwyższego uznania dla żołnierzy państw sojuszniczych za służbę i zaangażowanie w umacnianie bezpieczeństwa Polski, Wschodniej Flanki NATO oraz całego Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także za umacnianie solidarności i jedności państw demokratycznych wobec rosnących zagrożeń globalnych oraz w podziękowaniu za ich służbę, która znacząco zwiększa potencjał obronny i odstraszania Rzeczypospolitej Polskiej oraz NATO, szczególnie w obliczu trwającej agresji Rosji na Ukrainę, a także za gotowość do wspólnej obrony granic, suwerenności i stabilności w Europie".

- Nasze partnerstwo z Polską oraz z Europą jest zbudowane na wzajemnym zaufaniu, dzieleniu tych samych wartości, tym samym celu, jakim jest zapewnienie bezpiecznej przyszłości dla naszych narodów. Nasi żołnierze służą tutaj nie tylko z poczucia obowiązku, ale także wewnętrznego przekonania i wiary w wyznawane wartości. Szkolą się i ćwiczą razem z Wojskiem Polskim, żyją w polskich miasteczkach, miastach i doświadczają ciepła oraz gościnności Polaków – mówił Daniel Lawton, chargé d’affaires a.i. Stanów Zjednoczonych w Polsce. Zakończył mówiąc w języku polskim: - Polska jest bezpieczna, Polska jest zabezpieczona.

Wyróżnieni za promowanie przedsiębiorczości i popularyzowanie Małopolski

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski przyznało Tytuł Małopolanina Roku 2024 Ryszardowi Florkowi, założycielowi i prezesowi firmy FAKRO (globalnego lidera w produkcji okien dachowych, świetlików oraz elementów zabudowy poddasza) w uznaniu za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej i małopolskiej gospodarki, promocję polskiego przemysłu na arenie międzynarodowej oraz działalność społeczną i filantropijną, budującą prestiż Małopolski i Polski na świecie.

W uzasadnieniu wyróżnienia zaznaczono, że działalność Ryszarda Florka związana jest ze wspieraniem rozwoju polskiej gospodarki na rynkach światowych. Podkreślono też, że jest założycielem Fundacji „Pomyśl o Przyszłości”, promotorem przedsiębiorczości oraz budowania społecznej odpowiedzialności biznesu, mecenasem nauki, edukacji, sportu oraz licznych przedsięwzięć charytatywnych.

Tytuł Małopolanina 2024 Roku otrzymał również dr. Michał Niezabitowski (nie mógł przybyć na galę z powodu zagranicznego wyjazdu służbowego, w jego imieniu wyróżnienie odebrał syn Tomasz), wybitny muzealnik i znawca dziejów Krakowa, wieloletni dyrektor Muzeum Krakowa, które z dwudziestoma oddziałami jest największym muzeum miejskim w Polsce.

Podkreślono, że Michał Niezabitowski jest twórcą oryginalnych oddziałów Muzeum Krakowa: Fabryka Emalia Oskara Schindlera oraz Rynek Podziemny. Jest też prezesem Stowarzyszenia Muzealników Polskich, przewodniczącym Rady do Spraw Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej.

Wyróżnienie przyznano w uznaniu za niezwykłe osiągnięcia w popularyzowaniu dziedzictwa kulturowego Małopolski, wkład w rozwój muzealnictwa, edukacji historycznej oraz budowę nowych, światowej klasy ośrodków muzealnych, promocję Krakowa, Małopolski i Polski na świecie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Simion wygrywa I turę wyborów w Rumunii

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska