https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prelekcją i koncertem popularyzują w Krakowie tradycje narodowe i dziedzictwo Wojska Polskiego

Piotr Tymczak
W ramach wydarzenia zorganizowanego w Klubie 6 Brygady Powietrznodesantowej odbyło się m.in. rozdanie nagród laureatom konkursu patriotycznego.
W ramach wydarzenia zorganizowanego w Klubie 6 Brygady Powietrznodesantowej odbyło się m.in. rozdanie nagród laureatom konkursu patriotycznego. Joanna Urbaniec
"Polskie oręże zawsze niezłomne" pod takim hasłem w Klubie 6 Brygady Powietrznodesantowej przy ul. Zyblikiewicza 1 w Krakowie w piątek, 9 maja, zorganizowano prelekcje i koncerty związane z pielęgnowaniem pamięci i popularyzowaniem przywiązania do tradycji narodowych. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.

W południe w wydarzeniu uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Odbyło się rozdanie nagród laureatom konkursu patriotycznego na napisanie eseju na temat dowolnie wybranego polskiego żołnierza - bohatera pn. "Polskie oręże zawsze niezłomne".

Na godz. 17 zaplanowano prelekcję i koncert dla publiczności bez ograniczeń wiekowych (wstęp wolny).

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Arte Musica. Klub 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie jest partnerem przedsięwzięcia. W jego ramach prelekcje historyczne "Żołnierz polski na frontach II wojny światowej, w obronie niepodległości i suwerenności państwa oraz międzynarodowego ładu pokojowego", prowadzi płk rez. dr Ryszard Najczuk.

To wieloletni, zasłużony pracownik Resortu Obrony Narodowej, emerytowany pułkownik Wojska Polskiego, a obecnie żołnierz rezerwy i Naczelnik Wydziału Odznaczeń i Mianowań Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Posiada wykształcenie historyczne, ukierunkowane na historię polskiego oręża zbrojnego, walki o niepodległość i suwerenność RP, a szczególne zainteresowanie przejawia w historii II wojny światowej.

Prelekcjom towarzyszą koncerty muzyki polskiej w wykonaniu Jacka Ozimkowskiego - bas i Anny Łakomy - fortepian, w repertuarze są pieśni Stanisława Niewiadomskiego, Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina.

Celem zadania jest kształtowanie w społeczeństwie postaw patriotycznych i obywatelskich, pielęgnowanie pamięci o uczestnikach walk o wolność i niepodległość Ojczyzny, popularyzowanie historycznego dziedzictwa Wojska Polskiego oraz tradycji narodowych. Wydarzenie ma także za zadanie upowszechnienie ważnych wydarzeń z historii Polski, które miały wpływ na kształtowanie polskiej państwowości oraz walkę o niepodległość i suwerenność Ojczyzny, związanych z najważniejszymi rocznicami historycznymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Papież Leon XIV: „Pokój dla całego świata"

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska