Uczestnicy rajdu — kolarze i motocykliści — już po raz szósty wyruszyli w trasę, która jak co roku wiedzie przez miejsca pamięci, mogiły oraz punkty związane z poległymi weteranami misji zagranicznych i działań zbrojnych.
Trasa tegorocznej wyprawy prowadzi z Dowództwa 6. Brygady Powietrznodesantowej im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego przy ul. Wrocławskiej w Krakowie aż do Gdyni, gdzie 29 maja odbędą się uroczyste obchody wyjątkowego święta.
W pierwszym dniu krakowscy spadochroniarze odwiedzili grób i spotkali się z Mamą śp. kpr. Piotra Marciniaka — żołnierza 16 Batalionu Powietrznodesantowego, który poległ podczas wykonywania zadań w składzie QRF w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Afganistanie.
W drodze do Gdyni uczestnicy rajdu pokonają trasę podzieloną na pięć etapów, odwiedzając kolejne miejsca pamięci. Najbliższy przystanek: Nieznanice.
6. Brygada Powietrznodesantowa może wykonywać zadania jako desant spadochronowy lub prowadzić działania desantowo-szturmowe przy wykorzystaniu śmigłowców.
Integralną, specyficzną sferę zadań, stanowią powinności 6. Brygady Powietrznodesantowej, wykonywane w ramach Operacji Pokojowych ONZ i NATO.
W wypadku trwającego konfliktu zbrojnego, 6. Brygada Powietrznodesantowa przygotowana jest do prowadzenia działań taktycznych, w celu wymuszania pokoju (jak np. w Kosowie, w 2000 roku) oraz działań stabilizacyjnych (Irak 2004-05 i Afganistan 2007-2012).
Od 1 lipca 2024 r. żołnierze 6. Brygady Powietrznodesantowej stanowią trzon rocznego dyżuru Grupy Bojowej Unii Europejskiej, która jest w gotowości do reagowania w odległości do 6 tys. km od Brukseli.
