Celem kwalifikacji wojskowej jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej osób podlegających obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji oraz tych, które zgłosiły się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, a mają ukończony 18 rok życia.
Kwalifikacja wojskowa do końca kwietnia
Kwalifikacja potrwa do 30 kwietnia. Za jej przeprowadzenie na terenie powiatu (miasta na prawach powiatu) odpowiada starosta (prezydent miasta). Kwalifikacja wojskowa ogłaszana jest przez wojewodę na obszarze województwa w drodze obwieszczenia. Ogłasza się ją nie później niż na 14 dni przed dniem jej rozpoczęcia.
- Zgodnie z wojewódzkim planem kwalifikacji wojskowej – nie licząc ochotników – w Małopolsce podlega jej w tym roku ok. 21 tys. osób, w tym ok. 400 kobiet tylko z Krakowa. Rocznikiem podstawowym jest 2006. Z tego rocznika wezwanych zostanie ponad 17 tys. mężczyzn. Kwalifikacja to nie mobilizacja – to procedura pozwalająca ocenić zdolność do pełnienia czynnej służby wojskowej. Jest obowiązkiem dla tych, którzy jej podlegają, ale może też być początkiem ścieżki rozwoju w ramach kariery wojskowej – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Do kwalifikacji wojskowej w 2025 roku wezwano:
mężczyzn urodzonych w 2006 r. (19-latkowie, to tzw. rocznik podstawowy)
mężczyzn urodzonych w latach 2001–2005, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej
osoby, które w latach 2023 i 2024 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby.
kobiety urodzone w latach 1998–2006 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawały jeszcze do kwalifikacji wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2024/2025 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie ojczyzny
osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej
osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłosiły się do kwalifikacji wojskowej.
Miejsca i terminy kwalifikacji wojskowej w Małopolsce
Kwalifikacja wojskowa dla terenu administrowanego przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Krakowie odbywać się będzie w następujących miejscach i terminach:
Powiat Krakowski – WKS Wawel (ul. Podchorążych 3) – 3.02 - 28.04.2025 r.
Miasto Kraków – CKU (oś. Szkolne) – 03.02. – 23.04.2025 r.
Powiat Wielicki – Samodzielny Publiczny Zespół Lecznictwa Otwartego (ul. Szpunara 20a) – 10.03 – 24.03.2025 r.
Powiat Miechowski – Centrum Kultury i Sportu (ul. Marii Konopnickiej 4) – 10.03 – 24.03.2025 r.
Powiat Proszowicki – Centrum Kultury i Wypoczynku (Rynek 18) – 14-28.04.2025 r.
Powiat Olkuski – MOK (ul. F. Nullo 29) – 05.02 – 05.03.2025 r.
Na kwalifikację wojskową koniecznie trzeba zabrać:
dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość;
dokumenty potwierdzające wykształcenie (zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki), posiadane kwalifikacje zawodowe lub uprawnienia (np. prawo jazdy);
posiadaną dokumentację medyczną (niezbędną do określenia zdolności do służby wojskowej);
W poniedziałek, 3 lutego, w Wojskowym Klubie Sportowym Wawel Krakowie, przy Powiatowej Komisji Lekarskiej odbył się briefing prasowy dotyczący rozpoczęcia tegorocznej kwalifikacji wojskowej w Małopolsce.
W wydarzeniu uczestniczyli wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, szef Ośrodka Zamiejscowego w Krakowie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Ireneusz Olender. Obecni byli także wicestarosta krakowski Wojciech Pogan, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Krakowie ppłkMariusz Błaszczykoraz zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie i pełnomocnik wojewody małopolskiego do spraw koordynacji w zakresie wdrażania i realizacji zadań wynikających z ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej na obszarze województwa małopolskiego Michał Jamka.
- Minister Obrony Narodowej w rozporządzeniu z 19 kwietnia 2024 r. w sprawie kwalifikacji przydatnych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej opublikował zawody szczególnie poszukiwane przez Wojsko Polskie. Na liście znajduje się 21 zawodów czy też specjalności – są to m.in. kierowcy autobusów i samochodów ciężarowych w tym posiadający zaświadczenie ADR do przewozu towarów niebezpiecznych, nurkowie, operatorzy sprzętu do robót ziemnych, ratownicy medyczni, osoby zajmujące się branżą IT (informatycy, teleinformatycy), nawigatorzy lotniczy, tłumacze przysięgli czy języka migowego, a nawet osoby posiadające uprawnienia stermotorzysty żeglugi śródlądowej - wyliczapłk Ireneusz Olender. - To wszystko świadczy o ciągłym rozwoju i profesjonalizacji Wojska Polskiego, a także potrzebie wykwalifikowanej kadry - dodaje.
