Tematem opłaty turystycznej zajęli się krakowscy radni podczas sesji Rady Miasta Krakowa, 23 kwietnia, w ramach informacji prezydenta Krakowa w sprawie działalności Stowarzyszenia Organizacji Turystycznej Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Przedstawił ją prezes tego Stowarzyszenia Grzegorz Soszyński.
- Jesteśmy jednym z niewielu krajów w Europie, który pozwala sobie na to, by nie wprowadzać opłaty turystycznej. Ponad dwa miliony Polaków jeżdżących do Włoch zostawia tam poprzez taką opłatę 15-17 mln euro rocznie. Szacuje się, że gdyby opłata wynosiła około 2 euro, to Kraków dzięki niej zyskałby 70-80 mln zł - wyliczał prezes Grzegorz Soszyński. - Bez pieniędzy nie da się realizować projektów, które mają być jakimkolwiek ekwiwalentem służącym do rekompensowania ruchu turystycznego wśród mieszkańców - dodał.
Kraków bez możliwości, takich jak w innych miastach Europy
Przedstawił jakie są opłaty turystyczne w innych dużych turystycznych Europy. W Barcelonie wynoszą 10-15 euro za noc. Podał też inne przykłady: Rzym - 3,5-7 euro za noc; Paryż - 1,95-15,60 euro za noc; Wenecja - 5-10 euro za noc; Wiedeń - 3,2 proc. kosztów noclegu, Berlin - 7,5 proc. kosztów noclegu; Lizbona - 2 euro za noc; Amsterdam - 12,5 kosztów noclegu.
- Pamiętam, że były wątpliwości, kiedy powoływano Lokalną Organizację Turystyczną. Byłem za, przekonała mnie jedna rzecz, koronnym argumentem było wprowadzenie opłaty turystycznej. Mówiono, że taka opłata lada chwila zostanie uchwalona przez Parlament, a Lokalna Organizacja Turystyczna będzie się zajmować dystrybucją środków. Minęły dwa lata i wydaje mi się, że do opłaty turystycznej jest nam dalej. To środki, które bardzo by się miastu przydały - skomentował radny Michał Starobrat z klubu Kraków dla Mieszkańców.
Opłata turystyczna była na wyciągnięcie ręki
Grzegorz Soszyński wymienił ostatnie działania dotyczące wprowadzenia opłaty turystycznej, takie jak przekazanie ministrowi sportu i turystyki Manifestu Krakowskiego (kwiecień 2024 r.), rezolucja Rady Miasta Krakowa w sprawie wprowadzenia opłaty turystycznej (październik 2024), apel członków Unii Metropolii Polskich do ministra sportu i turystyki (listopad 2024), porozumienie metropolitalne pomiędzy 7 Lokalnymi Organizacjami Turystycznymi na rzecz rozwoju turystyki miejskiej.
Prezes Grzegorz Soszyński wyjaśnił:
- Opłata turystyczna jest absolutnym priorytetem. We wszystkich możliwych gremiach, na wszystkich możliwych poziomach uczestniczymy w konsultacjach. Opłata turystyczna była na wyciągnięcie ręki pół roku temu. Minister, który obejmował tekę ministra sportu i turystyki złożył deklarację na początku swojej kadencji, że jest to priorytet. Dlaczego się z tego wycofał? Trudno mi być rzecznikiem. W najbliższy poniedziałek, 28 kwietnia wezmę udział w Forum Turystyki we Wrocławiu, będę tam brał udział w kolejnych dyskusjach o opłacie turystycznej.
