O planach związanych z turystycznym rozwojem Krakowa debatowano podczas sesji Rady Miasta Krakowa, 23 kwietnia. W ramach obrad przedstawiono informację o działalności Stowarzyszenia Organizacji Turystycznej Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.
Prezes Stowarzyszenia Grzegorz Soszyński mówił m.in. o działaniach, które mają bardziej wypromować Kraków. Zaznaczył, że rozwiązanie może być nadanie większego rozgłosu krakowskim zwyczajom, takim jak np. pochód Lajkonika, czy Wianki.
- Mamy wiele ikon w Krakowie, które są zapomniane. Jedną z nich jest Lajkonik. La Tomatina w Hiszpanii, gonitwa byków w Pampelunie przyciągają setki turystów. A jaka jest rozpoznawalność Lajkonika? Prawie żadna. Mamy dobro lokalne, tylko musimy się chcieć nim dzielić. Mamy pomysł, aby Lajkonika wydobyć z czeluści muzealnej, żeby stał się inspiracją do przyjazdu do Krakowa. To samo jest z Wiankami, Emausem, Rękawką - mówił prezes Grzegorz Soszyński.
Lajkonik to jedna z najstarszych tradycji Krakowa
Przypomnijmy, że pochód Lajkonika to jedna z najstarszych tradycji Krakowa.
Co roku w oktawę Bożego Ciała barwny orszak włóczków i Tatarów prowadzony przez jeźdźca na sztucznym koniku przemierza trasę między Zwierzyńca do Rynku Głównego w rytmie krakowskich melodii.
Każdy z widzów oczekuje na uderzenie buławą od Lajkonika, co ma przynieść szczęście na cały kolejny rok. Jest to też jedno z kilku krakowskich zjawisk wpisanych na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Zyskać popularność święta obrzucania się pomidorami
Wydarzenie przyciąga tłumy widzów, głównie krakowską młodzież i mieszkańców. Pochód Lajkonika cieszy się również wielkim zainteresowaniem przebywającym w tym czasie w Krakowie turystów. Plan jest jednak taki, by goście z całego świata przyjeżdżali pod Wawel specjalnie z myślą zobaczenia tego wydarzenia.
Jako przykład podano gonitwę byków w hiszpańskiej Pampelunie, która przyciąga tysiące turystów z całego świata. Podobnie jest w przypadku La Tomatina, czyli święta obchodzonego w hiszpańskiej miejscowości Bunol, podczas którego uczestnicy obrzucają się nawzajem pomidorami.
