https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To jedna z najbardziej nietypowych atrakcji turystycznych w Małopolsce. Niezwykły projekt przyrodniczej enklawy. Z widokiem na... bobry

Alicja Fałek
Jedna z dwóch czatowni, z których podglądać można pataki i zwierzęta żyjące na starosądeckim bobrowisku
Jedna z dwóch czatowni, z których podglądać można pataki i zwierzęta żyjące na starosądeckim bobrowisku Alicja Fałek
Enklawa Przyrodnicza Bobrowisko w Starym Sączu powoli nabiera wiosennego klimatu. Choć jeszcze trzeba poczekać, aż wokół zrobi się zielono, to początek marca jest idealnym momentem na podglądanie z czatowni m.in. łabędzi z młodym stadkiem. To też doskonałe miejsce na krótki spacer.

Choć Bobrowisko ma już osiem lat, to nie maleje jej popularność. Widać to zwłaszcza w cieplejsze dni, które zachęcają do wyjścia na spacer. Zwłaszcza w weekendy była żwirownia, która znajduje się w widłach Dunajca i Popradu, zamieniona na enklawę przyrodniczą, przyciąga spacerowiczów. Rodziny z dziećmi, pary, seniorzy. Każdego ta starosądecka atrakcja przyciąga z innego powodu.

Enklawa Przyrodnicza Bobrowisko to niezwykły projekt

Enklawa Przyrodnicza Bobrowisko to około 400 metrów drewnianych ścieżek, które prowadzą między jeziorkami bagnami i zaroślami. Po drodze znajdują się dwie zadaszone konstrukcje, które nazwano czatowniami. Mają oryginale, geometryczne kształty. Z ich wnętrza można podglądać żyjące na bobrowisku ptactwo i zwierzęta. Szczęśliwcom uda się zaobserwować bobry. Częściej jednak pojawiają się łabędzie, które w marcu mają już młode. Pięknym, białym, dorosłym osobnikom towarzyszą więc szare pisklęta.

Wstęp na bobrowisko jest bezpłatny. Atrakcję zaprojektowano tak, by mógł z niej skorzystać każdy, w tym małe dzieci we wózkach, czy osoby z niepełnosprawnościami. Obowiązuje jednak zakaz jazdy rowerem po drewnianej kładce. Na terenie obiektu umieszczone są grawerowane tablice z wizualnymi i tekstowymi informacjami o lokalnej faunie i florze. Oprócz tego w czatowniach umieszczono dioramy ilustrujące etapy powstawania miejsca i najważniejsze elementy kontekstu przyrodniczego.

Bobrowisko to nagradzany projekt

Wokół Bobrowiska powstały ścieżki rowerowe, które łączą się z trasą rowerową Euro Velo 11 i z Velo Dunajec. Przez kładkę na Popradzie można pojechać w stronę Nowego Sącza lub w górę Popradu do Barcic. Jest też ścieżka rowerowa, która prowadzi do historycznego centrum Starego Sącza.

Bobrowisko to projekt pracowni 55Architekci, który otrzymał kilka nagród i wyróżnień m.in. Nagroda Internautów w konkursie Nagroda Architektoniczna Polityki, Nagrodę Roku SARP 2018 i Nagrodę im. Stanisława Witkiewicza (I miejsce) – obie w kategorii przestrzeń publiczna.

Polecane

od 12 lat



Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska