European Union Prize for Contemporary Architecture - Mies van der Rohe Award - to najważniejsza europejska nagroda architektoniczna przyznawana od 1987 roku, a od 2001 jest oficjalną nagrodą Komisji Europejskiej. Zwycięzców tegorocznej edycji poznamy w kwietniu 2022 roku. Wśród nominowanych znalazło się dwadzieścia polskich projektów, a w tym gronie dwie małopolskie realizacje - Bobrowisko w Starym Sączu oraz Park Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu.
Enklawa Przyrodnicza Bobrowisko w Starym Sączu
Enklawa Przyrodnicza Bobrowisko zrealizowana została w rozwidleniu Dunajca i Popradu, na dawnym terenie żwirowni. Bobrowisko to 400-metrowa kładka oraz około 70-metrowa zakryta ścieżka obserwacyjna wyposażona w tablice z opisami charakterystycznych dla tego terenu roślin i zwierząt oraz dwie czatownie, z których jedna wyposażona jest w lunety widokowe, przez które zwiedzający będą mogli obserwować żyjące tu zwierzęta w tym m.in. łabędzie i bobry.
Sama budowla, dzięki swojej formie i doborowi materiałów wpisuje się w krajobraz, nie dominując go. Kładki i czatownie zbudowano w nieregularnych kształtach sprawiających wrażenie, jakby obiekty te w naturalny sposób wyrastał z otaczającej go przyrody.
Enklawa Przyrodnicza Bobrowisko w Starym Sączu to dzieło pracowni 55Architekci. Tę wyjątkową realizację stworzył zespół w składzie: Wojciech Świątek, Anna Szewczyk-Świątek, Magdalena Caban.
Enklawa Przyrodnicza Bobrowisko w Starym Sączu zdobyła nagrodę w kategorii „Przestrzeń publiczna” w tegorocznej edycji prestiżowego konkursu o Nagrodę Roku SARP oraz Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza.
Park Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu
Park Pamięci Wielkiej Synagogi przy ul. Berka Joselewicza w Oświęcimiu powstał w miejscu, gdzie stała oświęcimska synagoga zwana Wielką. Wzniesiona została na przełomie lat 60. i 70. XIX w., w miejscu poprzedniej bożnicy. Przypomina on o synagodze, upamiętnia jej historię, a także dziedzictwo ludzi, którzy współtworzyli Oświęcim przez blisko 500 lat, a tuż przed wojną Żydzi stanowili ponad połowę mieszkańców miasta.
Na Park Pamięci składa się 40 płyt z piaskowca ułożonych w miejscu dawnej świątyni, ogrodzonych krawężnikiem. Park uzupełniają ławki i zieleń, czyli 20 różnych gatunków drzew, krzewów i roślin. Cały plac został podświetlony. Do realizacji ścieżek wykorzystano żłobione płyty z szarego piaskowca, odpad przemysłowy, który dzięki wykorzystaniu go w Parku Pamięci, zyskał nowe życie.
Jednym z elementów przypominających synagogę jest m.in. zawieszona wśród drzew replika żyrandola, który niegdyś rozświetlał wnętrze bożnicy, a odkryty został podczas prac archeologicznych kilkanaście lat temu. Oryginał znajduje się obecnie w synagodze Lomdej Misznajot, która stanowi część Centrum Żydowskiego. W parku został także umieszczony ekspozytor, w którego wnętrzu znajduje się makieta przedwojennej synagogi oraz jej zdjęcie.
Park Pamięci wielkiej Synagogi zaprojektowali architekci z pracowni NArchitekTURA.
Wszystkie nominowane polskie projekty
- Enklawa przyrodnicza Bobrowisko w Starym Sączu od 55Architekci
Park Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu (proj. NArchitekTURA / Bartosz Haduch)
Projekt rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego we Wrocławiu (proj. Wrocławska Rewitalizacja Sp. z o.o.; ch+ architekci; Vertigo Margareta Jarczewska; a+f projektowanie przestrzeni)
Osiedle Nowe Żerniki we Wrocławiu
Osiedle Nowy Nikiszowiec Zespół Dostępnej Zabudowy Wielorodzinnej w Katowicach (proj. 22ARCHITEKCI)
Osiedle Riverview w Gdańsku (APA Wojciechowski Architekci)
Budynek Nowy Werdon w Rudzie Śląskiej (proj. MAŁECCY biuro projektowe)
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (proj. PIG Architekci)
Pawilon Zodiak w Warszawie (Kalata Architekci)
Miejska i Gminna Biblioteka w Głuchołazach (M. i A. Domicz pracownia architektury)
Przedszkole Żółty Słonik w Suwałkach (xystudio)
Dom dla Bezdomnych w Jankowicach (xystudio)
Klasztor Sióstr Franciszkanek w Dobrzeniu Wielkim (pracownia PORT)
Elektrownia Powiśle w Warszawie (proj APA Wojciechowski Architekci)
P4 budynek biurowo-usługowo-hotelowy w Warszawie (proj. JEMS Architekci)
Trzy stacje drugiej linii metra "Płocka", "Młynów" "Księcia Janusza" (proj. Biuro Projektów Kazimierski i Ryba; Łukasz Górzyński)
Dworzec PKS w Kielcach (proj. Marcin Kamiński Bartosz Bojarowicz Architekci)
Centrum Aktywności Lokalnej we Wroclawiu (proj. ch+ architekci)
Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku (proj. Marlena Wolnik MWArchitekci)
Strefa Aktywności w Chorzowie (proj. SLAS architekci).
- Chcesz zaoszczędzić? Wyjmij te urządzenia z gniazdka
- Budowa S7 w Krakowie pomiędzy Mistrzejowicami i Nową Hutą [WIZUALIZACJE, MAPY]
- Zarobki w wojsku. Tyle zarabiają teraz żołnierze od szeregowego do generała
- Podatek cukrowy 2021 zrujnuje budżet Polaków! Coca-cola na wagę złota. MEMY
- Ciepło, ale oszczędnie. 9 porad, jak obniżyć rachunki za ogrzewanie
FLESZ - Polacy kupują na zapas
