
Pracownicy służby zdrowia
Podobnie jak w innych województwach, małopolska służba zdrowia boryka się z brakiem rąk do pracy. Wielu pracowników wybiera zatrudnienie w prywatnych firmach, gdzie można liczyć na wyższą pensję. Na obsadzenie czekają różne stanowiska.
Fizjoterapeuci i masażyści
Lekarze
Pielęgniarki i położne

Pracownicy gastronomii
Z dużym problemem borykają się właściciele barów i restauracji. Brakuje chętnych do pracy w kuchni, ale i tak nastąpiła poprawa, w porównaniu z 2019 r., kiedy to trudno było znaleźć chętnych do pracy na barze i sali. Deficyt pracowników może wynikać z niskich stawek, których nie rekompensują napiwki.
Kucharze
Szefowie kuchni

Kierowcy
Kierowcy autobusów
Kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych
W wielu województwach, np. w Małopolsce, brakuje chętnych do prowadzenia autobusów i ciężarówek. Aby zostać kierowcą autobusu, trzeba zrobić prawo jazdy kat. D oraz odbyć kurs na przewóz osób. W przypadku samochodu ciężarowego pracodawcy wymagają posiadania prawa jazdy C lub C+E, odbycia badań psychologicznych i kursu na przewóz rzeczy, a opcjonalnie: karty kierowcy.

Przedstawiciele zawodów rzemieślniczych
Zmniejszyło się zapotrzebowanie na ślusarzy, w porównaniu z 2019 rokiem, ale w dalszym ciągu brakuje kosmetyczek, fryzjerek, stolarzy, piekarzy czy elektryków.
Kosmetyczki
Fryzjerzy
Stolarze
Piekarze
Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy