Platynowa płyta chodnikowa
Gmina Bobowa zdobyła pierwsze miejsce w konkursie „Bezpieczne drogi w Małopolsce - budujemy chodniki i ścieżki rowerowe”, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski. Jako nagrodę, burmistrz Wacław Ligęza odebrał plantynową płytę chodnikową. Oczywiście nie dosłownie, a na papierze. Nagroda została przyznana za drogowe inwestycje w 2014 roku.
(hga)
Od stycznia 2016 r. z nowym szefem
Od nowego roku będą zmiany w Ośrodku Kultury w Bobowej. Nowym szefem jednostki odpowiedzialnej za tamtejszą kulturę będzie dr Małgorzata Hołda-Kuchnik, dotychczasowa nauczycielka języka polskiego w ogólniaku w Gromniku. Została ona wyłoniona w konkursie.
(hga)
Wiedzą wszystko o Karpatach
W gminnym Ośrodku Kultury w Łużnej działa Punkt Informacji o Konwencji Karpackiej. Można się tam dowiedzieć wszystkiego o przyrodniczym i kulturowym dziedzictwie Karpat.
(hga)
Pusty Las z parkiem historycznym?
Jako że Sękowa chce turystyką stać, w gminie pojawił się pomysł zagospodarowania Pustego Lasu, dokładnie: terenu, gdzie były pierwsze kopanki ropy naftowej. Miałby tam powstać swego rodzaju park historyczny, do którego włączony byłby również tamtejszy skansen. Gmina chciałaby pomysł zrealizować wespół z Politechniką Krakowską. Współpraca została nawiązana, teraz trzeba szukać dofinansowania.
(hga)
Nowe wyposażenie cerkwi w Kwiatoniu
W najbliższych tygodniach do cerkwi w Kwiatoniu ma trafić stół ołtarzowy do odprawiania nabożeństw w obrządku rzymskokatolickim. Obecny nie pasuje do wystroju cerkwi. Nowy będzie miał zamontowaną kasetę z fragmentami odkrytego niedawno pierwszego ikonostasu świątyni.
(hga)
Nowocześnie o patriotyzmie
Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Sędziszowa i Okolic zakończyło właśnie projekt propagujący patriotyzm wśród młodych ludzi. Były wycieczki do miejsc historycznych, muzeów, spotkania z historykami i warsztaty edukacyjne.
(hga)
Społecznicy będą nagrodzeni
Jeszcze tylko do końca grudnia można zgłaszać kandydatów do nagrody Pro Publico Bono przyznawanej za działalność na niwie społecznej na rzecz mieszkańców powiatu. Zgłoszenia można kierować na adres starostwa - ul. Biecka 3 z dopiskiem „Pro Publico Bono”.
(hga)
Pożar w Boże Narodzenie
Ponad dwie godziny trwała akcja gaśnicza kotłowni domu jednorodzinnego w Strzeszynie. Gdy strażacy przyjechali na miejsce, okazało się, że budynek jest mocno zadymiony, pomocy medycznej wymagała mieszkanka. Ostatecznie zabrało ją pogotowie ratunkowe. Straty oszacowane zostały na około 6 tysięcy złotych.
(hga)
Biathloniści w Wysowej już w styczniu
Logo rodzimej Wysowianki pojawiło się na strojach reprezentacji Polski biathlonistów. Wszystko dzięki współpracy, którą w grudniu nawiązały ze sobą uzdrowisko i Polska Reprezentacja w Biathlonie. Zarówno naszemu kurortowi, jak i sportowcom zależy na wspólnym promowaniu zdrowia, sportu oraz swoich marek i zawodników. Włodzimierz Kubiak, wiceprezes Uzdrowiska Wysowa, mówi, że nasze produkty, tak woda, jak i usługi uzdrowiskowe, wizerunkowo bardzo pasują do sportu, jakim jest biathlon. Już w styczniu reprezentacja sportowców będzie gościła w Wysowej.
(hga)
Nowy sprzęt, nowa pomoc dla chorych
W gładyszowskim Eleosie pojawił się nowy sprzęt rehabilitacyjny - wielofunkcyjny aparat do terapii kombinowanej oraz do terapii podciśnieniowej. Przypomnijmy tylko, że Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Eleos prowadzi m.in. darmową wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego.
(hga)
Zniszczyli barszcz, ale to nie koniec
Ponad trzydzieści tysięcy złotych kosztowała likwidacja barszczu Sosnowskiego na dziesięciu działkach w Strzeszynie. W sumie ta niebezpieczna roślina została zlikwidowana na dziesięciu hektarach. To pierwszy etap walki z barszczem na terenie gminy Biecz.
(hga)