
Przemytniczki złotych kości – spotkanie z Cezarym Borowym
20 listopada, godz. 18.00
Dworek Białoprądnicki
ul. Papiernicza 2
wstęp wolny
Cezary Borowy, autor książki „Spowiedź Hana Solo. Byłem przemytnikiem w Indiach”, wraca z kolejną barwną, soczystą i szczerą relacją ze świata polskich „przewalaczy”. Tym razem oddaje głos kobietom. Zapraszamy na spotkanie z autorem i promocję książki „Przemytniczki złotych kości” już w sobotę, 20 listopada 2021 o godzinie 18:00. Wstęp wolny.
Cezary Borowy - podróżnik, maratończyk, przewodnik po Azji. Wyjechał w latach 80. na wycieczkę biura podróży Orbis. Ciągnęło go w świat - chciał podróżować, zwiedzać. Z Londynu wyjechał do Indii, a tam został przemytnikiem. Tam przez prawie trzy lata regularnie podróżuje z ortalionowymi torbami, w których nielegalnie przewozi magnetowidy i kamery owinięte w koce typu tiger. Z czasem w kręgu zainteresowań pojawia się też „żółtko”, czyli złoto. W latach 80. jego podróże do Azji miały charakter zarobkowy, nie do końca legalny. Jak pisze Borowy, „przewały” w Indiach zaczęły się od polskich himalaistów, którzy musieli zarobić na swoje wyprawy. Swoje bogate doświadczenia opisał w książce „Spowiedź Hana Solo. Byłem przemytnikiem w Indiach”, za którą w 2020 roku otrzymał nagrodę im. Macieja Kuczyńskiego. Jest to nagroda dla autora lub autorki najciekawszej debiutanckiej książki o tematyce podróżniczej.
Nadchodzące spotkanie będzie okazją do tego żeby przypomnieć tę publikację i zaprezentować najnowszą książkę „Przemytniczki złotych kości”. Dzięki niej poznacie sześć wspaniałych dziewczyn, które opowiedziały mu swoje życie. Na spotkaniu zabierzemy Was do Indii, Nepalu, Bangladeszu i Singapuru z lat 80. i 90. Porozmawiamy o przekraczaniu granic: prawnych, geograficznych i tych w sobie. O zderzeniu szarości z kolorem. O pragnieniu innego życia i adrenalinie, która krąży w żyłach.
„Przemyt elektroniki na trasie Singapur-Indie w latach 80. można uznać za wstęp do działalności przemytniczej na większą skalę. Pod koniec lat osiemdziesiątych polskich przewalaczy interesowało już tylko złoto, a to groziło o wiele poważniejszymi konsekwencjami. Przemytniczki złotych kości Cezarego Borowego to opowieść o wyrafinowanych patentach, bezczelnych ściemach, siostrzeństwie i życiu z oddechem służb na plecach. Borowy oddaje głos uczestniczkom wydarzeń.” Agnieszka Chmielewska
Uczestnicy spotkania będą mieli okazję zadać autorowi pytania dotyczące jego wyjątkowych przeżyć oraz zakupić książki z autografem.

KR210521KK_169.jpg
Spacer „Międzynarodowy Rok Kolei”
niedziela, 21 listopada, godz. 12.00
Muzeum Inżynierii Miejskiej
W historii kolei w Krakowie kryje się wiele ciekawostek, na przykład czemu nasze miasto pominięto w budowie kolei warszawsko-wiedeńskiej? Kto budował wiadukty i mosty kolejowe? Gdzie krakowianie mogli dojechać koleją żelazną, kto i kiedy zapoczątkował jej rozwój? Trasa spaceru przebiega od zajezdni przy ul. św. Wawrzyńca, ulicą Dietla, wiaduktem kolejowym nad starym korytem Wisły, do Dworca Głównego, a zakończy się na Rynku przy kamienicy, należącej kiedyś do Wincentego Kirchmayera, bogacza który na jej attyce kazał umieścić alegorie handlu i przemysłu: płaskorzeźby Ateny, Cerery, Hermesa, a w tle żaglowiec i pociąg.

KR210610KK_013.jpg
Pałac Potockich
Rynek Główny 20
21 listopada
Rynek Główny 20 to miejsce otwarte dla mieszkańców Krakowa i ciekawych inicjatyw lokalnych – w listopadowym programie znalazło się również kolejne spotkanie ze współorganizowanego ze Stowarzyszeniem Artystycznym Porta Musicae poświęconego muzyce cyklu Porta w Pałacu (niedziela, 21 listopada, o godz. 16.00).
W zbliżającej się odsłonie cyklu „(po)wolna sobota w pałacu Potockich” spotkamy się w samym centrum Krakowa, lecz jakby w oderwaniu od codzienności, aby razem spędzić sobotę – pobyć, pooddychać, poprzyglądać się sobie, dowiedzieć się więcej i poznać nowe w pięknych wnętrzach pałacu łączącego 500-letnią historię z nowoczesnością. Każde spotkanie z cyklu(po)wolna sobota w pałacu Potockich koncentruje się wokół pojęć dobrostanu, relaksu, uważności i dobrego życia. Przedstawiamy idee „o się dbania–selfcare” i „się kochania–selflove”. Kuratorką cyklu jest Aga Kozak, nauczycielka dobrego życia, która w pięknych przestrzeniach przy Rynku Głównym 20 pokazuje ciekawe sposoby na to, jak być dla siebie dobrym, czułym i jak przyjemnie spędzać wolny czas. Cieszące się popularnością wydarzenie podzielone jest na pięć bloków:
o godz. 9.00 (po)wolną pobudką – chcesz się leniwie przeciągnąć z dobrą intencją? To chwila dla Ciebie!
o godz. 11.00 czas zacząć (po)ranną kawę – to moment na rozmowę i nowe, ciekawe tematy
o godz. 13.00 zaczynamy (po)wolne popołudnie – w rozmowie z Agą Kozak goście opowiadają o tym, jak dbać o siebie – z przyjemnością
o godz. 17.00 czas na(po)wolną rozmowę – kolejne spotkanie i rozmowa gości z Agą Kozak
o godz. 19.00 (po)relaks – wieczorna sesja zamykająca dzień

KR210622JU_054.jpg
Cykl " Uniwersytetu Patrzenia Teatrem"
20-21 listopada
Dom Utopii - Międzynarodowe Centrum Empatii
os. Szkolne 26 A
20 listopada (sobota)
13:00 – 14:30 – Teatr tu i teraz. Prowadzenie: Jacek Wakar.
14:45 – 16:15 – Opisywanie rzeczywistości – literatura najnowsza. Prowadzenie: Szymon Kloska
16:30 – 18:00 – Mistrzowie – inspiracje
Gość: Katarzyna Kalwat (reżyserka teatralna). Rozmowę poprowadzi Jacek Wakar.
21 listopada 2021 (niedziela)
13:00 – 14:30 – Ludowa historia Polski: Kamil Janicki
14:45 – 16:15 – Opisywanie rzeczywistości – warsztat dziennikarski: Anna Goc
16:30 – 18:00 – Teatr w lokalnych społecznościach – „Wałbrzych wczoraj i dziś”
Goście: Piotr Kruszczyński i Sebastian Majewski (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu). Rozmowę poprowadzi Jacek Wakar.