Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ubezpieczenie OC samochodu – 3 ciekawostki o których nie wiedziałeś

Autor
Może się wydawać, że polisa OC jest tak podstawowym ubezpieczeniem, że nie ma właściwie niczego, co mogłyby kogokolwiek zdziwić. No właśnie. Może się tylko tak wydawać.

3 ciekawostki o OC, o których nie wiedziałeś

Może się wydawać, że polisa OC jest tak podstawowym ubezpieczeniem, że nie ma właściwie niczego, co mogłyby kogokolwiek zdziwić. No właśnie. Może się tylko tak wydawać.

OC nie działa przy każdej szkodzie
Ta informacja na pewno zdziwi wielu kierowców, ale nie zawsze przy spowodowaniu szkody, wypłatą należnego odszkodowania zajmie się zakład ubezpieczeń, w którym zostało wykupione OC. Są sytuacje określone w ustawie z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, w przypadku których towarzystwo nie jest zobowiązane do przejęcia finansowej odpowiedzialności za szkodę. Mówiąc prościej – przy pewnych określonych zdarzeniach, jego sprawca będzie musiał sam zapłacić za wyrządzone szkody.

Są to zdarzenia określone dość dokładnie, dlatego też nie ma obaw, że nagle towarzystwo uzna jakąś zwyczajną kolizję za coś, za co nie może odpowiadać. W przypadku, gdy:
•pojazd powodujący szkodę, jak i uszkodzony należą do jednej osoby lub jest ona ich współwłaścicielem;
•szkoda powstała jedynie w pojeździe z winy innego kierowcy, który nie jest właścicielem samochodu, np. uderzenie autem w drzewo;
•zniszczone zostały przedmioty przewożone w danym pojeździe za opłatą;
•uszkodzone zostały dokumenty, biżuteria, zbiory znaczków, pieniądze;
•w wyniku zdarzenia doszło do zanieczyszczenia lub skażenia środowiska;
ubezpieczyciel nie przejmie odpowiedzialności za szkodę i wszelkie odszkodowania związane z tym zdarzeniem będzie musiał z własnej kieszeni pokryć sprawca.

Ważne również, aby pamiętać także o tym, że towarzystwo uprawnione jest do regresu, czyli zażądania od sprawcy szkody zwrotu wypłaconego odszkodowania. Ubezpieczyciel ma do tego prawo, gdy kierujący:
•wyrządził szkodę umyślnie;
•był pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych substancji odurzający, czy też psychotropowych;
•wszedł w posiadanie auta na skutek przestępstwa;
•nie miał prawa jazdy (wykluczone są przypadki, gdy pojazdu użyto, aby ratować ludzkie życie)
•zbiegł z miejsca zdarzenia.
W takich sytuacjach pomimo iż posiadało się ważne ubezpieczenia, a ubezpieczyciel zajmie się wypłatą należnych środków dla wszystkich poszkodowanych, sprawca całego zdarzenia będzie musiała wszystko zwrócić do towarzystwa.

Przy obliczaniu ceny liczy się każdy szczegół
Chyba najmniej lubianym etapem przy zakupie polisy jest podawanie wszystkich, niezbędnych do obliczenia składki danych. Niektóre pytania wydają się wtedy bezpodstawne i mogą budzić podejrzenie, że służą nie tylko ustaleniu ceny ubezpieczenia, ale i zbieraniu danych o kierowcy. To jednak nieprawda. Każde pytanie zadawane jest w celu dopasowania o szczegół, ma wpływ na końcową ofertę. O tym jak istotne można przeczytać na wielu różnych stronach internetowych poświęconych tej polisie, np. na
https://ubezpieczamy-auto.pl/najtansze-oc/
Każde towarzystwo, pomimo iż oferuje dokładnie to samo OC, samodzielnie dobiera czynniki, jakimi będzie się kierować, przy obliczaniu ceny. Aby możliwie jak najlepiej ocenić ryzyko z jakim wiąże się ubezpieczenie danego właściciela pojazdu, konieczne jest zebranie danych, które to ryzyko pozwalają ocenić. Pytanie o ilość i wiek dzieci? Młodzi pasażerowie regularnie wożeni w pojeździe sprawiają, że kierowca prowadzi spokojniej, uważniej i bezpieczniej. Pytanie o miejsce zamieszkania? Statystyki policyjne jasno wskazują, w których regionach, miastach i miejscowościach Polski, dochodzi do większej lub mniejszej ilości wypadków i kolizji. Im bezpieczniejszy region, tym niższa składak OC. Wszystko ma znaczenie. Zawsze też, w razie jakichkolwiek wątpliwości, można skontaktować się z porównywarką, z której się korzysta lub też towarzystwem ubezpieczeń i poprosić o wyjaśnienie pojawienia się danego pytania na formularzu.

Każde towarzystwo inaczej nalicza zniżki i zwyżki
Ponieważ każdy ubezpieczyciel może samodzielnie ustalać w jaki sposób będzie ustalać cenę za ubezpieczenie OC, może również ustalić w jaki sposób będzie naliczać zniżki za bezszkodową jazdę. Działa to podobnie również w sytuacji, gdy konieczna była w ciągu roku wypłata i danemu klientowi zostaną naliczone zwyżki. Towarzystwa mają w tej kwestii zupełną dowolność.

Dlatego też często można spotkać się z sytuacją, gdy posiadając maksymalne ulgi u jednego ubezpieczyciela, przechodząc do innego dostaje się np. tylko 40% zniżek. Wynika to z innego sposobu ich naliczania. W jednaj firmie kierowca maksymalne ulgi otrzyma po 6 bezszkodowych latach, a w drugiej dopiero po 8 latach. Między innymi dlatego również warto porównywać ze sobą oferty przed zakupem, np. na kalkulatorze ubezpieczeń OC Ubezpieczamy Auto – może się okazać, że posiadana historia zniżek w innym towarzystwie. Dzięki temu niekiedy cena polisy obowiązkowej może być niższa od obecnej nawet o 20%.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska