
Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Czarnym Potoku
Kilkusetletnia świątynia z drewna od ponad 350 lat jest sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej, której cudowny obraz znajduje się w głównym ołtarzu. W kancelarii przechowywana jest księga cudów doznanych za jej przyczyną.
W Księdze cudów w zapisanych podziękowaniach i prośbach utrwalone zostały świadectwa otrzymanych łask i również głęboką wiara we wstawiennictwo Matki Boskiej Najświętszej. Świadectwa podkreślają, że większość spisanych cudów miała miejsce w trakcie Mszy Świętej w czasie podniesienia.

Tarnowska katedra stanowi zarazem Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Od pokoleń żywym kultem jest tu otaczana łaskami słynąca Pieta.
W niszy ołtarza głównego widnieje łaskami słynąca, drewniana pieta. Polichromowaną i złoconą, mierzącą około metra wysokości rzeźbę wykonał w XVII w. nieznany artysta. Przedstawił on w swoim dziele odzianą w złotą szatę Madonnę, która podtrzymuje martwe ciało Chrystusa zdjętego z krzyża. Wzniesiona ku niebu twarz Maryi jest pełna bólu i cierpienia.
Licznie umieszczone wokół wota dziękczynne świadczą o wyjątkowym kulcie maryjnym panującym w katedrze i o cudowności rzeźby. W drugi piątek miesiąca sprawowana jest pod nią Eucharystia, a w każdą środę odprawiane jest nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Raz w roku, pomiędzy 8 a 15 września odbywa się Katedralny Tydzień Maryjny. W ołtarzu złożona jest księga trzeźwości, w której widnieją również wpisy będące świadectwem otrzymanych łask.

Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego w Ciężkowicach. Znajduje się tu Obraz Pana Jezusa Miłosiernego Ecce Homo, który słynie z łaski uzdrowienia. Wizerunek Chrystusa przybył do Ciężkowic w 1682 r. Początkowo obraz trzymał na ciężkowickiej plebanii proboszcz, uznając dzieło za swoją własność. Na skutek nieznanych wydarzeń przeniósł wizerunek do kościoła.
W tym mniej więcej czasie lub niewiele wcześniej doszło do pierwszego cudownego uzdrowienia kobiety o nazwisku Laskowska. Od tamtego czasu miejsce to uznawane jest za to, w którym można uzyskać łaskę uzdrowienia.
Msze Święte:
w niedziele i święta – 7.00, 9.00, 10.15, 11.30, 16.00;
w dni powszednie – 6.30 (oprócz lipca i sierpnia), 7.00, 18.00 (17.00 – czas zimowy)

Bazylika św. Małgorzaty- Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu
W tym kościele wierni wymodlili kilka cudów i łask. Przez trzy poprzednie wieki kult Przemienienia Pańskiego stale wzrastał, o czym świadczą liczne wota i historyczne wzmianki o potęgującym się ruchu pielgrzymkowym. Kościół św. Małgorzaty stał się w powszechnym odczuciu wiernych autentycznym Sanktuarium Chrystusa Przemienionego.