MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy rozpoczyna się III Festiwal World Urban Art. Będzie dużo atrakcji

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Jedna z prac Petera Missinga, którą będzie można oglądać od 16 maja na wystawie w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy
Jedna z prac Petera Missinga, którą będzie można oglądać od 16 maja na wystawie w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy Materiały World Urban Art
W Bydgoszczy rozpoczyna się festiwal World Urban Art. W programie między innymi: wystawa obrazów, odsłonięcie muralu przy Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury, Noc Muzeów na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego.

Festiwal sztuki współczesnej World Urban Art to wydarzenie, na którym prezentowane są prace twórców działających w szeroko pojętej plastycznej sztuce miejskiej. Uczestniczą w nim artyści z całego świata, którzy reprezentują różne style.

Inspiracja z Berlina

Twórcą World Urban Art jest bydgoszczanin Jarosław Pijarowski. - Pomysł na festiwal sztuki współczesnej przyszedł mi do głowy w trakcie podróży artystycznych po Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Niemczech. Tam poznawałem różnych artystów, np. słynnego amerykańskiego malarza i muzyka Petera Missinga - wspomina Jarosław Pijarowski.

- World Urban Art ma swoje korzenie między innymi w berlińskim domu sztuki Tacheles, gdzie wystawiane były prace artystów reprezentujących grupę Banksy. W Tacheles swoją działalność rozpoczynał też słynny zespół metalowy Rammstein - mówi Jarosław Pijarowski.

Ociepka, Szkulmowska i Hoffman na muralach

Pierwszy World Urban Art odbył się w Bydgoszczy w 2022 roku, drugi - w 2023. Teraz przed nami trzecia edycja. Od początku jednym z elementów programu jest malowanie murali na ścianie przy placu Kościeleckich, przy Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury. W 2022 roku zaprezentowano rysunek przedstawiający twarz Teofila Ociepki, w ubiegłym roku ścianę ozdobił portret Wandy Szkulmowskiej. W tym roku Jarosław Pijarowski odsłoni wizerunek Kazimierza Hoffmana. Twarz bydgoskiego poety będzie malowana w przyszłym tygodniu.

Warsztaty w Młynach Rothera

W weekend (11-12 maja), w Młynach Rothera odbędą się warsztaty graffiti „MURALove”, które poprowadzi animator życia kulturalnego Dariusz Paczkowski. „Porozmawiamy o graffiti zaangażowanym społecznie oraz dowiemy się co nieco o historii street artu. W przestrzeni miasta wspólnie stworzymy mural. Chcemy pokazać, że sztuka może zmieniać świat, ale musi to robić legalnie i z szacunkiem dla otoczenia. Będzie też czas na integrację i rozmowę przy tworzeniu wspólnego dzieła. Pod okiem specjalisty nauczymy się techniki szablonu i wybierzemy temat muralu, który będzie zależał od Waszych pomysłów i emocji” - zapowiadają na swojej stronie internetowej Młyny Rothera, które są organizatorem warsztatów, ale te odbywają się pod patronatem World Urban Art.

Noc Muzeów, wystawa, film

Z World Urban Art nieodłącznie związany jest też Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. W murach tej uczelni odbędzie się 18 maja wieczorem festiwalowa Noc Muzeów pod hasłem „Face 2 Face”. Gośćmi tego wydarzenia będą Andrzej Dudek-Dürer, Dariusz Paczkowski oraz Kamila Wojciechowicz-Krauze. Podczas Nocy Muzeów „Face 2 Face” będzie można zobaczyć m.in. formy przestrzenne dedykowane francuskiej rzeźbiarce i malarce Niki de Saint Phalle.

Od 16 maja do 21 czerwca w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy będzie czynna wystawa obrazów Petera Missinga - urodzonego w latach 50. w nowojorskim Bronxie artysty, który szybko stał się inspiracją dla największych amerykańskich awangardzistów. Jego prace są obecne w wielu współczesnych muzeach, między innymi w Museum of Modern Art w Nowym Jorku czy Urban Nation Museum w Berlinie. Peter Missing maluje też murale, tworzy poezję, nagrywa płyty (ma swój zespół - Missing Foundation). Bydgoska ekspozycja będzie pierwszą indywidualną wystawą tego artysty w Polsce.

Na 21 maja, również w Salonie Hoffman, zaplanowano pokaz filmu „Two shores”, który zdobył Grand Prix w kategorii najlepszy film krótkometrażowy na francuskim festiwalu ONE Country ONE Film. Na pokazie obecni będą: jeden z aktorów, grających główną rolę - Maks Kubiś oraz producenci. Po projekcji panel dyskusyjny na temat filmu oraz życia w Nowym Jorku. Spotkanie poprowadzi Jarosław Pijarowski, który opowie między innymi o nowojorskich muralach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera