MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Raciechowicach upamiętniono wolną Polskę! [ZDJĘCIA]

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
W gminie Raciechowice odbyły się uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 74 rocznicy bitwy pod Glichowem. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele i mieszkańcy gminy, uczniowie szkół, a także kombatanci z Francji.

O godz. 12.00 w Kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Raciechowicach rozpoczęła się msza święta w intencji Ojczyzny oraz wszystkich ofiar poległych podczas walk pod mostem glichowskim, której przewodniczył ks. Władysław Palmowski (Proboszcz Parafii w Morawicy).

-Jak mówi historia-po 123 latach zniknięcia z map Polski, Ona znów się na nich pojawiła. Nie były to lata stracone, ale był to czas walki i budowania w sercach ludzkich tego co najpiękniejsze , czyli miłości ojczyzny i narodu (…) Każdy sztandar to pewne dzieje i wspaniałe wartości, które reprezentują ludzie trzymający go w swoich rękach.

Czy wiesz jakie? Przecież to Twoja mała ojczyzna, dom, rodzina, droga do szkoły, kolega czy koleżanka. Może przyjdzie cza, jak tym z pod mostu glichowskiego i trzeba będzie zostawić dom i pójść z miłości do Niej, by walczy o swój dom, zagrodę, kawałek pola, las … czy jesteś do tego zdolny? Znasz ten kraj w którym żyjesz?– mówił w swoim kazaniu ksiądz Władysław Palmowski.
Po mszy św. wszyscy goście wraz z pocztami sztandarowymi udali się w uroczystym orszaku pod pomnik Walczących o Rzeczypospolitą, gdzie złożyli wieńce i kwiaty.

W Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Raciechowicach uczniowie szkół podstawowych zaprezentowali okolicznościowe występy, które swoją muzyką i śpiewem uświetnili uczniowie i nauczyciele ze szkoły muzycznej.

Wójt Gminy Raciechowice – Marek Gabzdyl powitał zaproszonych gości, wśród których znaleźli się: Jakub Ryba (IPN Kraków), Sławomir Kaganek (Komendant KP PSP w Myślenicach), Dyrektorzy Szkół Podstawowych w gminie Raciechowice oraz Szkoły Muzycznej I stopnia im. Oskara Kolberga w Czasławiu, a także przedstawiciele Rady Gminy Raciechowice, Prezesi i Naczelni Jednostek OSP w Raciechowicach.

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło również mieszkańców gminy Raciechowice: Janiny Oleś, Prezes ZG Związku Kombatantów RP i BWP w Raciechowicach, Zygmunta Hybla, prezesa ZG ZOSP RP w Raciechowicach, a także sołtysów gminy Raciechowice.

W uroczystościach wzięli również udział goście z Francji: Pani Guduneks – sekretarz francuskiego związku byłych kombatantów, Pan Kuturie – odpowiedzialny za grupę francuskich kombatantów, Pan Piero – reprezentant regionalny francuskich kombatantów oraz Pan Kreste – francuski związek spadochroniarzy.

-W duchu, każdy z nas ma wielkie przekonanie, że jego serce to cząstka tego wielkiego kraju, który zwie się Polską. To cząstka która nie tylko biciem i rytmem serca nadaje jego życie, ale daje coś więcej – radość! Cieszmy się, bo żyjemy w pięknym kraju, w którym nie było, nie jest i nie będzie łatwo. Nikt nie powiedział, że to wszystko skończyło się 100 lat temu. Te daty musimy pamiętać, ale musimy mieć też świadomość, że przed nami, to serce dalej musi pompować dobrą krew, która pokaże, że Polska na mapie świata jest tą Polską , której my chcemy – przemawiał Marek Gabzdyl, Wójt Gminy Raciechowice.

Przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie – Jakub Ryba przekazał, że IPN sfinansuje nową tablicę, która zostanie umieszczona na pomniku w Raciechowicach. Jej ostateczny kształt, inskrypcja i symbolika zostaną jeszcze skonsultowane z władzami gminy Raciechowice. Tablica ma być upamiętnieniem wszystkich ofiar, które zginęły podczas bitew na ziemiach gminy Raciechowice.

Swoje przemówienie do gości skierował również dyrektor SP w Raciechowicach – Janusz Włodarczyk.
Zebrani goście z dumą i wzruszeniem śpiewali pieśni patriotyczne oraz oglądali program przygotowany przez najmłodszych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W Raciechowicach upamiętniono wolną Polskę! [ZDJĘCIA] - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska